Актуальні питання-відповіді щодо звітності по єдиному внеску

Питанням, що найбільше турбують платників податків щодо особливостей формування та подання річної звітності по єдиному внеску був присвячений сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», проведений Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області. З платниками податків спілкувалася начальник відділу адміністрування єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб Галина Мушенок.

В які терміни надається річний звіт за 2016 рік за себе фізичною особою – підприємцем?

Відповідь: Річний звіт по єдиному внеску надається фізичними особами в такі терміни:

– фізичними особами – підприємцями, що застосовують загальну і спрощену систему оподаткування, і членами родин цих осіб, що беруть участь у веденні ними підприємницькій діяльності – до 10 лютого 2017 року.

Фізичні особи – підприємці зобов’язанi нaдавати річний звіт з єдиного соціального внеску незалежно вiд тогo, чи здійснюють вoни підприємницьку діяльність, окрiм фізичних осіб – підприємців, вказаних в п. 3.3 роздiлу III Порядкy формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 454.

Яка передбачена відповідальність за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності з ЄСВ?

Відповідь: Згідно п.7 ч.11 ст.25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом №2464.

Чи можливо подати уточнюючий звіт з єдиного внеску?

Відповідь: Ні. Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Порядок №435) не передбачено уточнюючого звіту з єдиного внеску.

Який розмір єдиного внеску з 01 січня 2017 року слід сплачувати фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку ІІ групи?

Відповідь: Враховуючи розмір єдиного внеску (22 відс.) та норми Закону України від 21 грудня 2016 року № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік», максимальна величина бази нарахування єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність на 2017 рік становитиме: з 01 січня 2017 року – 40000 грн. (1600 х 25); з 01 травня 2017 року – 42100 грн. (1684 х 25); з 01 грудня 2017 року – 44050 гривні (1762 х 25).

Якщо сума доходу (прибутку) на місяць перевищує цю суму, то єдиний внесок сплачується лише з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, яка встановлена законодавством, тобто максимальна сума єдиного внеску, яку необхідно сплатити фізичній особі – підприємцю та особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, за 2017 рік складатиме: з 01 січня 2017 року – 8800 грн. (40000 х 22 відс.); з 01 травня 2017 року – 9262грн. (42100 х 22 відс.); з 01 грудня 2017 року – 9691 гривні (44050 х 22 відсотки).

Оскільки для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), то мінімальна сума єдиного внеску для таких осіб за 2017 рік складатиме: з 01 січня – 704 гривні (3200 х 22 відсотки).

Чи змінилися строки та порядок подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску з 01.01.2017 року?

Відповідь: Строки та порядок подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску згідно з додатком 5 до Порядку № 435 залишилися незмінними.

Фізична особа – підприємець, яка перебуває на загальній системі оподаткування та є пенсіонером за віком. Чи потрібно сплачувати за себе єдиний внесок у 2017 році?

Відповідь: З 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (частина четверта статті 4 Закону № 2464 у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»). Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Підготувала Олена БОЙКО

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?