Зроблено чимало, але ще більше роботи попереду

13 липня, якраз у «чортову» п’ятницю, закінчилася 8-ма сесія Верховної Ради України.

Наступна — дев’ята — розпочне свою роботу вже 4 вересня. Тобто за півтора місяця. Перше півріччя 2018 року видалося дуже насиченим як із точки зору подій, так і законодавчих моментів.  Зокрема саме 8-ма сесія нарешті зуміла реалізувати давній намір про створення антикорупційного суду. Окрім цього, за півроку народні депутати узгодили чимало кадрових питань, закон «Про національну безпеку», розробили план співпраці з Європейською співдружністю щодо євроінтеграції, ухвалили близько 20 законів, необхідних для виконання угоди про європейську інтеграцію, створили нову міжпарламентську асамблею «Україна — Молдова — Грузія» та багато іншого.

Про те, як оцінює роботу цієї сесії народний депутат Максим Микитась, автор чималої кількості законодавчих ініціатив, ми поцікавилися в нього особисто.

— Як Ви оцінюєте результат сесії, що завершилася?

— Насамперед, у фізичному й законотворчому вимірі. Ухвалено 137 законопроектів. Насправді законопроектів було більше, але саме стільки ми ухвалили протягом сесії за основу або в цілому. Якщо подивитися на статистику минулих років роботи Верховної Ради та врахувати, що пройшло лише півроку, ця сесія була однією з найефективніших у цій каденції. Як влучно підмітили під куполом, стабільна Рада — це стабільна Україна. Тому дуже хочеться, щоб ця робоча тенденція збереглася і на наступній сесії. Бо попереду складний передвиборний рік.

— Які найважливіші закони, на Ваш погляд, були ухвалені на поточній сесії?

— Варто виділити чотири пакети законопроектів, ухвалення яких є пріоритетним для держави: ті, що стимулюють зростання національної економіки, підвищення якості життя в країні, євроінтеграційні документи й закони, що сприяють посиленню позицій України на міжнародній арені.

Перший пакет включає понад 30 проектів економічних законів. У цьому напрямку було ухвалено 9 законопроектів у цілому та ще 5 очікують на друге читання. Серед них варто виокремити закон «Про інтелектуальну власність», закон «Про залучення іноземних інвестицій», закон, який передбачає захист прав бізнесу «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо запровадження механізму «єдиного вікна» та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України». Важливим є ухвалення законів, спрямованих на покращення бізнес-клімату, а саме: «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», «Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі», «Про валюту».

До другого блоку питань, які стосуються підвищення якості життя в країні, ми можемо віднести закон «Про стратегічну екологічну оцінку», закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо будівництва та експлуатації автомобільних доріг», закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби», закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», закон «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст республіканського Автономної Республіки Крим, обласного значення».

Під час своєї заключної промови, якою закривалася 8-ма сесія, голова Верховної Ради Андрій Парубій окремо виділив євроінтеграційні закони. Вони дійсно є мультифункціональними документами — вирішують ті завдання, на які спрямовані, а ще — сприяють росту престижу України в світі. За результатами сесії відбулося 20 результативних голосувань із питань євроінтеграції. Це, в першу чергу, Закон України «Про утворення Вищого антикорупційного суду», адже він не лише дає можливість посилити боротьбу з корупцією, але й наближує Україну до європейських стандартів, закон «Про національну безпеку України».

Ну, і щодо саме «міжнародних» законів, то сюди б я відніс такі документи: «Про дипломатичну службу», акти, що передбачають ратифікацію угод між Кабінетом Міністрів України та урядами іноземних держав.

— Якби це була ідеальна Верховна Рада, то які закони на сьогодні необхідно було б ухвалити в першу чергу?

— Я за фахом економіст, тому, передусім, оцінюю все з точки зору економічної ефективності. Тим більше, що нині в країні дедалі частіше звучать слова «інвестор», «інвестиційна привабливість», «інвестиційний клімат» тощо. На мою думку, потребує подальшої лібералізації валютне регулювання в рамках імплементації Закону України «Про валюту та валютні операції», «Про концесії», нової редакції Закону України «Про банкрутство». Ну, і, звісно, ми сьогодні потребуємо ухвалення законопроекту про адміністративну й дисциплінарну відповідальність посадових осіб державних органів за складання незаконних актів перевірок — у разі скасування судом нарахування податкових або штрафних санкцій, закріплення на законодавчому рівні інституту бізнес-омбудсмена. Усі ми знаємо історію про те, як пильно перевіряли «Нову пошту», підозрюючи компанію в ухилянні від сплати податків. Чимало людей у соцмережах виступило проти цього рішення, називаючи це утисками бізнесу. І що ми маємо зараз? 14 червня Генпрокуратура закрила кримінальне провадження проти компанії за відсутністю складу злочину. Але хто компенсує завдану шкоду діловій репутації, іміджу країни? Саме тому тут потрібна подвійна відповідальність — не лише з боку бізнесу, а й із боку посадовців також.

Отож, якщо підсумувати сесію одним реченням, то можна сказати так: зроблено чимало, але ще більше роботи попереду.

Цікавився темою Віктор Михайленко

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?