Як виїхати з дитиною за кордон без згоди одного з батьків

Останнім часом все активніше стали обговорювати питання, яке стосується виїзду дитини за кордон, а конкретніше — чи й справді, аби виїхати за межі України з дитиною, більше не треба згоди одного з батьків.

З’ясовуємо це питання у керівника Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Олега Трейтяка.

Чи дійсно виїхати з дитиною за кордон можна без дозволу іншого з батьків?

Така можливість є з 29.08.2018, але з відповідними застереженнями. Це визначено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» від 03.07.2018 № 2475- VIII, яким вносяться зміни, у тому числі, і до Сімейного кодексу України.

Ці важливі зміни покликані не лише посилити відповідальності осіб, котрі ухиляються від сплати аліментів, але й стимулювати та підтримати тих батьків, які сумлінно виконують свій батьківський обов’язок.

Одна з важливих новацій – нова редакція статті 157 Сімейного кодексу України, якою змінено правила виїзду з дитиною за кордон.

В чому саме полягають зміни?

Законодавством України передбачено, що діти віком до 16 років мають право на виїзд за кордон лише за згодою батьків і в їхньому супроводі або в супроводі осіб, уповноважених батьками.

Згідно з нововведеннями, право на виїзд за кордон з дитиною рівною мірою матиме кожен з батьків, які є розлученими і проживають окремо, з метою відпочинку, лікування, змагань чи навчання дитини тощо. Тобто зміни торкнуться лише тих дітей, які виховуються у неповних сім’ях. Для всіх інших наявність нотаріально засвідченого дозволу є обов’язковою.

Отже, той з батьків, з ким залишається дитина після розлучення може самостійно приймати рішення про вивіз дитини за кордон і дозвіл іншого з батьків для цього не потрібен.

Давайте поговоримо про період, на який можна вивезти дитину?

Дитину можна вивезти за кордон на термін не більше одного місяця. Власне цього цілком достатньо, наприклад, щоб поїхати батькам у відпустку та оздоровити дитину тощо. Це стосується також і участі дитини у змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах.

При цьому той з батьків, який має намір вивезти дитину, обов’язково повинен проінформувати рекомендованим листом про виїзд другого з батьків, якщо відоме місце проживання другого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки. У листі необхідно зазначити мету виїзду, куди саме їде дитина, а також час на який дитина залишає територію України.

А що стосовно документів?

При перетині кордону необхідні будуть: рішення суду чи органів опіки та піклування, яким визначено місце проживання дитини та документи, що підтверджують мету та терміни виїзду (наприклад, довідка з медичного закладу, бронювання квитків тощо).

Звертаю увагу, що повернутися до України разом з дитиною необхідно в строк до 1 місяця з дати виїзду. Інакше передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та втрата на рік права виїзду з дитиною за кордон без дозволу іншого з батьків.

А якщо є необхідність виїхати за межі України більше ніж на місяць, то нотаріально посвідчена згода все ж потрібна?

Якщо той з батьків, з ким проживає дитина має намір виїхати з дитиною за кордон більше ніж на місяць, дозвіл також не буде потрібний у випадку наявності заборгованості по аліментах в другого з батьків за чотири місяці або за три місяці, якщо дитина є тяжкохворою. Під час перетину кордону крім рішення суду чи органів опіки та піклування, яким визначено місце проживання дитини, необхідно буде надати довідку про заборгованість другого з батьків по сплаті аліментів і, за необхідності, довідку про хворобу дитини.

Якщо ж інший з батьків добросовісний, сплачує аліменти своєчасно і заборгованості не має, нотаріально посвідчений дозвіл необхідно буде отримувати.

А де отримати інформацію про заборгованість по сплаті аліментів?

Довідку про заборгованість по аліментах видає орган державної виконавчої служби чи приватний виконавець, де на виконанні перебуває виконавче провадження про стягнення аліментів протягом трьох робочих днів. Строк дії довідки – один місяця з дня видачі.

Чи може виїхати з дитиною за кордон без дозволу іншого той з батьків, який проживає окремо, але бере участь у вихованні та матеріальному забезпеченні дитини, у тому числі своєчасно сплачує аліменти?

Ні, без нотаріально посвідченого дозволу того з батьків, з ким проживає дитина, інший з батьків виїхати з дитиною за кордон не може.

Однак з метою збалансування прав батьків, що не проживають разом з дитиною та не мають боргу по аліментах, законом все ж передбачена можливість їх виїзду з дитиною за кордон. Якщо батько чи матір, які не проживають з дитиною, хочуть виїхати з нею за межі країни – необхідно буде письмово, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, звернутися до іншого з батьків за отриманням нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за межі України.

А якщо згода на виїзд іншим з батьків все ж не надана?

Якщо нотаріально посвідчена згода на виїзд не надана протягом 10 днів з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, то для вирішення питання необхідно звернутися до суду та отримати одноразовий тимчасовий дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України без згоди та супроводу іншого з батьків. У суді такі питання вирішуватимуться за скороченою процедурою – розгляд триватиме не довше 2 місяців.

У такому випадку на кордоні потрібно буде пред’явити нотаріально посвідчену згоду або рішення суду, де має бути зазначено деталі виїзду (країна подорожі, мета поїздки та строк повернення до України).

Хочу додати, що дозвіл батька чи матері на перетин дитиною кордону, потрібен лише громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення довіреності.

Темою цікавилася Інна Кебець,

завідувачка сектору зв’язків з громадськістю Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?