Як колишній військовослужбовець заробляє гроші на брехні

Серед армійців, що звільняються з військової служби, багато хто намагається відкрити власну справу. Проте лише деяким вдається стати успішними підприємцями. Одним з таких воїнів, що започаткував досить незвичний бізнес з розпізнавання брехні і має з цього достатній прибуток є учасник бойових дій на Сході України старший лейтенант запасу Сергій Отчич.

Участь у спецпроєкті «Коучинг для ветеранів» та перші зароблені гроші

До призову в армію Сергій Отчич навчався у Національній металургійній академії України, що в Дніпрі, та й не гадав, що з часом життя його дуже зміниться. Він обрав для себе спеціальність – «менеджемент», але мав хист до психології і після закінчення університету здобув другу вищу освіту психолога, одночасно навчався на військовій кафедрі за фахом «бойове застосування підрозділів танкових військ». Деякий час Сергій працював організаційним психологом у Міжнародній науково-промисловій корпорації, проте події 2014 року кардинально змінили його плани.

В 2015 році Сергій добровольцем прийшов у військкомат і після проходження відповідних курсів перепідготовки у Військовому інституті Київського національного університету імені Тараса Шевченка з військової психології практично одразу ж потрапив на фронт. Виконував обов’язки військовий на Донеччині, обіймав посаду заступника командира роти з морально-психологічного забезпечення окремого батальйону охорони. Після звільнення з лав ЗСУ, деякий час проходив реабілітацію, а в подальшому уклав однорічний контракт, знову потрапивши до війська. Виконував обов’язки на аналогічній посаді у складі підрозділу Повітряних Сил.

Наприкінці 2019 року він твердо вирішив повернутися до мирного життя і відкрити власну справу. Багато в чому вплинув на його рішення спецпроєкт «Коучинг для ветеранів» – підтримка ветеранів АТО/ООС у розвитку власної справи. Проєкт був організований за підтримки Фонду Східна Європа і працював того часу в Україні. Для воїна це стало певною можливістю об’єднати свій професійний досвід і знання з власними інтересами та започаткувати бізнес.

– Я прийняв участь в цьому проєкті і зі своїм тренером, так званим коучем, ми визначалися, яку власну справу мені краще започатковувати. Було декілька ідей, але треба було вибрати щось одне, зупинитися на цьому й почати втілювати у життя. Ми зупинилися на поліграфі – детекторі брехні. Я до цього займався психодіагностикою та аналізом, а вже під час військової служби працював з особовим складом. Тож робота з поліграфом – це начебто і новий напрямок, але я попередньо вже цікавився ним, – розповів Сергій Отчич.

В подальшому військовий разом зі своїм коучем детально розглянули й проаналізували всі можливі варіанти. Зрештою зупинилися на курсах поліграфологів в Одесі – це єдині в Україні державні курси з використання поліграфу. Там Сергій не тільки отримав професійне свідоцтво, а й заробив свої перші гроші.

Перша коуч-сесія

З жартом він пригадує, як протягом останнього тижня на курсах відбувалися практичні заняття, де вони тестували одне одного. Було визначено завдання, коли одна людина ховає у класі флешку, а група має її знайти за допомогою детектора брехні, тобто ставити запитання однокурсникам й спостерігати за реакціями, щоб визначити, коли людина бреше, а коли ні. Аби було цікавіше грати, всі учасники зібрали по сто гривень у призовий фонд.

– Першого ж дня мене тестували і флешки не знайшли, я отримав 500 гривень. Наступного дня я тестував і визначив, де вона. Тож отримав ще 500 гривень, – зазначив військовий.

«…Важливо, для ветерана, що планує відкрити власну справу – це коли поруч є людина, яка б допомагала йому адаптуватися до мирного життя і знайти своє місце в бізнесі»
 Після повернення з навчання Сергій проходив співбесіди з працевлаштування, проте пропозиції цих компаній були не такими привабливими, як варіант власного бізнесу.

– Спочатку у нього було дуже багато ідей створення власної справи. Проте ми розставили пріоритети, поєднавши його здібності, можливості, освіту, фінансовий прибуток тощо. Найбільш перспективною виявилася робота з детектором брехні. Не є таємницею, що супермаркети, банки та інші установи мають у своєму складі навіть штатних поліграфологів. Сергій був одним з перших моїх клієнтів. Ми працювали з ним над створенням його власної справи з листопада 2019 року по березень 2020. Я вважаю, що складно досягти успіху, якщо поєднувати підприємництво і кар’єрне просування, треба обирати щось одне і важливо, для ветерана, що планує відкрити власну справу – це коли поруч є людина, яка б допомагала йому адаптуватися до мирного життя і знайти своє місце в бізнесі, – повідомила коуч Олена Трегубенко.

В подальшому військовий прийняв участь у міжнародному фінансовому бізнес-проєкті з підтримки ветеранів. Грант його складав 1 тисячу євро. Він захистив свій проєкт і отримав гроші на започаткування власної справи. Тоді і вирішив придбати поліграф. Вартість його на той час складала близько 80 тисяч гривень, тож решту грошей він додав з власних заощаджень.

– Вже з березня цього року я розпочав активно займатися власною справою, хоча трохи оберти в цьому збавив карантин. Мої замовники – це представники різноманітного бізнесу, як правило керівники відділів персоналу, що займаються відбором на керівні посади та представники служби безпеки організацій та підприємств, де мене залучають у планових перевірках, внутрішніх службових розслідуваннях, фактах встановлення крадіжок, під час витоку інформації тощо. Інколи до мене звертаються в приватному порядку і звичайні громадяни з питань перевірки різноманітних життєвих обставин, зокрема, вірності подружжя, перевірки домашнього персоналу тощо, але основний напрямок моєї роботи все ж таки бізнес-угоди з підприємствами. Водночас і представники правоохоронних органів залучають мене в якості експерта у кримінальних справах, такі дослідження я проводжу лише за рішенням суду і надаю відповідне експертне заключення, – розповів підприємець.

Чи важко бути поліграфологом? Поради від українського захисника

Структура поліграфа не досить складна, він складається з датчиків та інформаційного блоку. Під час роботи детектора брехні вся інформація потрапляє на комп’ютер, де встановлено відповідне програмне забезпечення.

Як зазначає Сергій Отчич, робота з поліграфом вимагає дуже багато зусиль. Основні вимоги – це письмова добровільна згода особи на використання по відношенню до нею детектора брехні та ознайомлення з процесом психофізіологічного дослідження та питаннями. Тестування кожної особи триває близько 1,5 години з відповідними перервами. За вимогою замовника може бути встановлена і відеокамера задля запису дослідження.

Серед найбільш поширених питань, що використовує поліграфолог – це правдивість даних, зазначених в резюме кандидата, чи мали місце в службовій діяльності випадки витоку інформації, факти отримання хабара, причини звільнення з попередніх місць роботи, наявність конфліктів, вживання наркотиків та зловживання алкогольними напоями тощо. Всі питання поділяються на нейтральні, перевірочні і контрольні.

Результатом роботи Сергія є заключення або звіт, що надається замовнику для прийняття подальшого рішення. Основну увагу при цьому він приділяє перевірочним питанням і динаміці реакцій на питання респондента.

Точність отриманих даних на поліграфі складає до 95 відсотків, проте в багатьох випадках все залежить від кваліфікації поліграфолога.

Отримання поліграфу по гранту

З часу заснування власної справи Сергій вступив до професійного об’єднання – Всеукраїнської асоціації поліграфологів, що дає можливість обмінюватися досвідом з іншими фахівцями, що використовують детектор брехні.

Власна справа приносить військовому не лише задоволення, але і певний прибуток, зокрема це близько 1,5 тисячі гривень за перевірочне тестування однієї людини, 2-2,5 тисячі гривень за кожну перевірку в рамках внутрішнього розслідування і майже 10 тисяч гривень за судову експертизу, але загалом все залежить від домовленості із замовником. Тут може бути і певна система знижок. Договори, що укладає підприємець можуть бути, як одноразові так і постійні – на певний період.

Для воїнів АТО/ООС і ветеранських спілок Сергій завжди готовий зробити максимальну знижку на свої послуги – 50 відсотків. Загалом його заробіток коливається від 20 до 30 тисяч гривень на місяць.

Програма “Рубікон”-Rubicon-min

Підприємець також розробив власний соціальний проєкт «Поліграф – як інструмент безпеки громади», який планує просувати для реалізації на місцевому рівні. Він передбачає забезпечення кадрової безпеки ветеранських громадських об’єднань та економічної безпеки ветеранського бізнесу. В рамках соціального проєкту такі послуги воїн може надавати абсолютно безкоштовно.

Зараз Сергій розвиває сімейний бізнес разом з дружиною, яка за фахом є лікарем-психіатром. Сімейна пара надає послуги з комплексної психодіагностики та психотерапії на базі власної лабораторії психічної аналітики «PSYlab».

До теми: поліграф, (детектор брехні) — різновид психофізіологічної апаратури та комплексна багатоканальна апаратна методика реєстрації змін психофізіологічних реакцій людини у відповідь на пред’явлення за спеціальною схемою певних психологічних стимулів. Аналіз інформації, отриманої від людини в процесі опитування за допомогою поліграфа дає змогу одержувати необхідну інформацію та виявляти ту, яку людина приховує.

Ігор Березинський, спеціальний кореспондент Інформагентства МО України АрміяInform

Фото з особистого архіву Сергія Отчича

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?