Вперше в історії медицини Чернігівщини застосували новітню методику

На варті здоров’я. Обнадійлива і резонансна новина – вперше в історії медицини Чернігівщини в нашій обласній лікарні успішно виконано чотири оперативних втручання з використанням новітньої методики – хіміотерапії з внутрішньо артеріальною емболізацією. Про сучасний ефективний метод розповідають спеціалісти-медики.

Олег Лузан, завідувач відділення торакальної хірургії обласної лікарні:

– На медичній конференції в Кропивницькому ми познайомилися з Юрієм Володимировичем Авдосьєвим, побачили його роботу, зацікавилися. Приїхавши до Чернігова, я докладно проінформував головного лікаря обласної лікарні Андрія Михайловича Жиденка щодо цього питання. Було прийняте рішення запровадити дану методику в нашій лікарні.

– Тим більше, що новітнє обладнання вже є!

– Так, маємо нещодавно встановлений сучасний ангіограф, котрий дозволяє ефективно виконувати подібні операції. Отож після цього я звернувся до Юрія Володимировича. І невдовзі мене та ще одного колегу з відділення запросили на майстер-клас до Вінниці, де за цією методикою були прооперовані пацієнти. Це відбулося буквально тиждень тому. Ми подивилися, як це виконується у Вінниці (щиро дякуємо і Дмитру Борисовичу Болюху). Підібрали хворих у Чернігівській обласній лікарні, й одразу ж офіційно, через нашу адміністрацію, запросили Юрія Володимировича та Дмитра Борисовича сюди. Тож вони приїхали до Чернігова й прооперували наших хворих.

– Оце так оперативність! А хто ці пацієнти?

– Хворі з різним ступенем розповсюдження онкологічного процесу легенів – три чоловіки та одна жінка. Їм виконано регіональну хіміотерапію з внутрішньо артеріальною емболізацією – введення хіміопрепарату безпосередньо в судини, які живлять пухлини. Операції пройшли вчора – успішно, ці хворі вже самостійно ходять, днями ми їх випишемо, і потім за ними наглядатимуть наші спеціалісти.

– Тобто, Олеже Миколайовичу, це була Ваша ініціатива? Розвиваєте нові методики!

– Розвиваємо. Однак дуже важливо, що наші пропозиції знаходять відгук у адміністрації обласної лікарні – головного лікаря, його заступників. Це дає ефект!

– Отже, новітній ангіограф себе цілком виправдовує?

– Так, безперечно, дуже потужна техніка!

Юрій Авдосьєв, завідувач рентген-хірургічним відділенням державної установи «Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В. Т. Зайцева Національної Академії медичних наук України», доктор медичних наук, професор:

Юрію Володимировичу, у 2017 році в Україні діагностовано 135 тисяч первинно виявлених онкологічних хворих. Зараз на обліку – один мільйон 111 тисяч онкохворих, зокрема торік кількість пацієнтів із третьою – четвертою стадією захворювання становила 48 відсотків.

– Взагалі ж, тільки 20 відсотків хворих можна радикально оперувати. А для інших пацієнтів здійснюються паліативні втручання. Один із методів паліативної терапії, який зараз широко застосовується в світі, – регіональна хіміотерапія (коли хіміопрепарат вводиться безпосередньо до судин, що підходять до пухлини із наступною внутрішньо артеріальною емболізацією), а також – радіочастотні операції та імунотерапія. Це дозволяє покращити стан здоров’я хворих, а 30 відсотків пацієнтів після лікування отримують можливість для радикальних операцій, що дуже важливо. Застосування такого комплексного поетапного протипухлинного лікування продовжує життя людей.

– Головне, є можливість ефективно лікувати таких пацієнтів!

– Суть методу – хіміопрепарат отримує не увесь організм, а удар потрапляє прицільно в пухлину, через судини, що її живлять. Сьогодні за такою програмою комплексного лікування працюють уже кілька областей України: Вінницька, Кіровоградська, Харківська, а тепер – Чернігівська.

– Яке у Вас враження від співпраці з медиками обласної лікарні?

– Чудове! По-перше, це новий сучасний апарат – ангіограф, по-моєму, зараз найкращий в Україні, обладнаний усіма необхідними функціями. По-друге, це – настільки злагоджена команда, що з нею дуже легко працювати. Не було жодних проблем. Хоч люди вперше бачили методику таких операцій, та вони зорієнтовані й розуміються в цьому процесі, і з ними дуже легко працювати. Це – великий плюс завідувачу відділення інтервенційної радіології обласної лікарні – Ігорю Юрійовичу Філіпову. Дуже ефективно працює адміністрація обласної лікарні на чолі з головним лікарем – Андрієм Михайловичем Жиденком. Також хочу щиро подякувати завідувачу відділення торакальної хірургії – Олегу Миколайовичу Лузану – за дуже вдалий підбір пацієнтів. Адже без цього просто не буде ніякого грамотного, якісного лікування. В даному разі пацієнти були підібрані правильно.

– Як вони зараз себе почувають?

– Втручання проводилося під місцевою анестезією. І вже наступного дня ці люди змогли ходити, а за два дні їх випишуть із лікарні, й вони перебуватимуть під наглядом фахівців. Отож, завдяки ось такій методиці, зменшується кількість післяопераційних ускладнень, а ефективність лікування, порівняно зі звичайною хіміотерапією, – у сто разів вища! Тому зараз в усьому світі цей метод вважається найперспективнішим у паліативній терапії.

– Скажіть, будь ласка, а скільки це коштувало хворим?

– Якщо говорити про курс лікування, то ціни – в три-чотири рази менші: від 10-ти – до 25-ти тисяч гривень. Натомість таке лікування – набагато ефективніше! За кордоном уміють рахувати кошти – все робиться для того, щоб пролікувати хворого якомога якісніше.

– Цікаво, цю методику можна використовувати не лише для онкохворих?

– Безперечно. Наприклад, при кровотечах, коли хірург не може дістатися до таких судин. І застосування даної методики там, де хірургія безсила, буквально рятує людям життя! Тому адміністрація обласної лікарні прагне максимально цю методику застосовувати, адже для цього є всі умови.

Дмитро Болюх, кандидат медичних наук, доцент кафедри онкології Вінницького національного медичного університету:

– Якщо говорити про діапазон використання такого методу, то це – ургентна хірургія; це – лікування доброякісних передпухлинних захворювань, фіброміоми матки, доброякісної гіперплазії простати, – адже при мінімальній травматичності пацієнт отримує якісне лікування. Є ж і медичні протипоказання до хірургічного лікування, наприклад, пацієнти з кардіологічною патологією, коли хворий просто не в змозі перенести високотравматичну операцію. Натомість можна застосувати цей метод і вирішити проблему.

– Дмитре Борисовичу, хтось із наших читачів, безперечно, зацікавиться цим матеріалом. До кого їм звертатися в разі потреби?

– Звісно, до фахівців Чернігівської обласної лікарні. Цей метод ми активно втілюємо на Вінниччині. Однак треба також відверто сказати, що він – не панацея від усіх бід, є показання для його застосування, тобто це не усім підходить. Отож спеціаліст має визначити, наскільки доречне застосування такого методу в тій чи іншій конкретній ситуації. Бо є пухлини, які не чутливі до хіміотерапії, належним чином не кровопостачаються, і в таких випадках дійсно метод може не мати такої ефективності. Тобто це – не вирішення всіх проблем. Тож, щоб не дискредитувати даний метод, його потрібно завжди грамотно та влучно застосовувати. Так, як це і було зроблено в Чернігівській обласній лікарні.

Спілкувався Сергій Дзюба

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?