Українські паралелі війни на Середньому Сході

Минулого тижня Туреччина напала на Сирійський Курдистан. На Середньому Сході спалахнула нова війна, на тлі якої в перспективі війна світової коаліції з ІДІЛ може здатись дрібною штовханиною. Авіація, артилерія, танки, РСЗО. Десятки вбитих, сотні поранених, знищена бронетехніка і 60 тисяч біженців – і це всього за перший день війни!
Кирило Бабенцов

Українці мало цікавляться геополітикою, і ця бійня не стане винятком. Проте, на відміну від інших далеких і заплутаних протистоянь мусульманського світу, конкретно це нам дуже близьке. Про аналогії становища курдів і українців – наша розмова з людиною, яка цікавиться Сходом, людиною, яка від початку збройної агресії Російської федерації опинилася в перших лавах добровольців – чернігівцем Кирилом Бабенцовим.

– Кириле, як відомо, дурні вчаться на своїх помилках, а розумні – на чужих. Що дає українцям розуміння того далекого протистояння?

– Почну з контексту. Курди – це найбільша бездержавна нація сьогодення. 30 мільйонів курдів віками жили на території Іраку, Ірану, Сирії і Туреччини. Регіони їх компактного поселення прийнято називати курдистанами. Надалі мова піде про Сирійський Курдистан – регіон на півночі Сирії, де курди складають більшість населення. Після початку громадянської війни в Сирії, в урядових військ з’явилось багато різного головного болю. Користуючись нагодою, курди де-факто створили незалежну державу – Рожаву. Потім у гру включились США, які зробили на них ставку. Адже курди боролись проти обох ворогів Америки: ІДІЛ і САА – урядових військ Сирії. Як ми знаємо, союзником Басара Асада, президента Сирії, є Росія та Іран. За їх допомоги за декілька років Асад відновив контроль над територією країни. «Нереінтегрованими» лишились лише два регіони на півночі: під контролем протурецьких сил і Курдистан. Тут варто зазначити, що багато сирійців сповідують іслам сунітської течії, що ставить їх в перманентну незадоволеність шиїтським урядом Асада. На релігійних розбіжностях всередині Сирії спочатку добре зіграла ІДІЛ, а пізніше Туреччина – обидві держави є сунітськими. Туреччина забезпечувала і озброювала свої проксіструктури, що допомогло їм зберегти до сих пір контроль над певними невеликими територіями. А від знищення курдів сирійські війська зупиняла Америка, яка мала на їх території свою армію і військові бази. Так можна стисло і спрощено описати ситуацію в Сирії, яка була актуальна донедавна.

Турецькі війська ввійшли у Сирійський Курдистан

– Які в цьому контексті можуть бути аналогії з Україною?

– Буквально якісь тиждень-півтора тому всі факти свідчили про те, що США буде і надалі захищати курдів. Багато років їхні армії бились пліч-о-пліч. Американці тренували курдську армію, забезпечували її зброєю. І пресловуті «Джавеліни» курди отримали задовго до українців. Курди є ворогом усіх ворогів США, а також Туреччини, члена НАТО. Проте саме останні місяці стосунки Вашингтона і Стамбула дуже погіршились. Америка розірвала з Туреччиною торгові угоди, відмовилась продати раніше домовлену зброю і навіть почала розмову про антитурецькі санкції.

Курди близькі заходу й ідеологічно. Вони багато в чому копіювали політичну ліберальну риторику, таку поширену в ЄС і США. Зокрема, називаючи всі ворожі їм режими «фашистськими», а себе позиціонуючи як останній бастіон антифашизму, демократії і прогресу на всьому Середньому Сході. З усіх розвинутих країн до них ішов нескінченний потік добровольців, що мріяли повоювати з «фашизмом» і тероризмом та розбудовувати демократію. Й оспівана Америкою гендерна рівність у курдів зазнала небаченого (за мірками Середнього Сходу) розмаху. Жінки Курдистану мали в усьому рівні права з чоловіками, в тому числі воюючи з ними на рівних. Численні західні фанати оспівували курдських жінок-солдат, як новітніх амазонок.

Релігійно курди теж є білими воронами Сходу, адже, окрім традиційного ісламу, багато з них є атеїстами чи сповідують місцеве язичництво. Навіть такий красномовний маркер ліберального «прогресу», як рух за права секс-меншин, не оминув Курдистан. Райдужні прапори ЛГБТ, що майорять над шанцями і танками – сюрреалістична картина для ісламського світу, та не для Рожави.

Мовчазною згодою курдів підтримував увесь ЄС. І яро висловлювався в їх підтримку, певно, найбільший геополітичний союзник США – Ізраїль.

Як сказав колись один відомий президент США: «Наш геополітичний супротивник №1 – це Китай, №2 – це ісламський тероризм і №3 – це Росія». Проти курдів ІДІЛ і всі інші ісламські терористи – геополітичний ворог США №2. Проти курдів Іран, з яким США балансують на грані війни, а також Росія – конкурент штатів №3. Всі факти, частину з яких я навів, в унісон свідчили – Америка буде підтримувати Курдистан. Проте…

– Проте 9 жовтня 2019 регулярна турецька армія вторглась в Сирійський Курдистан. Одна з найсильніших армій планети залізним катком суне по своїх ворогах. І тут, мабуть, цікавою є подальша реакція Заходу, чи не так?

– Саме так! Курди благають світ про допомогу, мирне населення тікає, армія вже оточена в котлах довкола великих міст. Дамаск, Москва і Тегеран дивляться новини, радіють і хрустять попкорном – їхніх ненависних ворогів утилізують в промислових масштабах чужими руками. Ізраїль і ЄС закликають Ердогана зупинитись. Європейські країни одразу припиняють продаж озброєння в Туреччину. Однак Стамбул посилає всіх до біса. Франція терміново скликає раду безпеки ООН. ЄС намагається проголосити засудження турецькій агресії, але… не виходить – США і Росія проти! США і Росія! Все.

Багатомільйонний народ і фактично незалежна країна, в яку роками США вливало мільярди, зливається за один день. І, скоріш за все, буде знищена найближчим часом. У твіттері президент Америки Дональд Трамп пояснив, чому США не воюватиме за курдів: «…Бо вони не воювали за нас в Другій світовій!». Абсолютно ідіотське на перший погляд твердження насправді є доволі прямим натяком: «Ми нікому нічого не винні. Ми з вами подружили – і досить з вас». У США є власні інтереси, і їхній президент їх відстоює. Вони воюють за тих, за кого вигідно, воюють проти тих, проти кого вигідно. І якщо вчора було вигідно підтримувати курдів, а сьогодні стало збитково – то так тому і бути.

– Виходячи з контексту розмови, стає зрозумілим, що політичне становище курдистану було значно краще, ніж наше: їм давали зброю, а нам не хотіли, за них воювала армія, а за нас ні, у них на території стояли американські бази, але не у нас. Курди воюють проти того, проти кого і армія США, а ми лише з бізнес-конкурентом.

Курдські жінки на бойових позиціях

– Авжеж! Курди були для Заходу, як кажуть, «свої в дошку» хлопці – аж зі шкіри пнулися, щоб продемонструвати, які вони демократичні, прогресивні і толерантні. Нам до них ще далеко. І от проти них воює регулярна армія іноземної держави під своїми прапорами, а проти нас всього-на-всього «анонімні» зелені чоловічки і «місцеве ополчення». У них тотальна мобілізація, а у нас торгівля, у них війна, а у нас просто якась «антитерористична операція». Туреччина – член НАТО, кандидат на вступ до ЄС. Але ЄС спромоглася лише в’яло «занепокоїтись». І дуже скоро взагалі забуде про окупацію Рожави, як вчора забула про окупацію Кіпру. Курдів «ну просто не могли» злити, а нас можуть. Тож у мене риторичне питання: коли США стане вигідно дружити з Росією, як Ви вважаєте, вони дружитимуть?

Повірте, жодна «світова спільнота», ніяке «прогресивне людство» палець об палець не ударить за інтереси України. Все, що вони роблять, – в інтересах їх самих. І якщо ці інтереси збігаються з нашими – ми партнери, а якщо ні – вибачайте! Напишуть якийсь новий твіт – наприклад, що українці не воювали за США у війні за незалежність – і все. Хтось посміється з «тупого» Трампа, Меркель, Макрона, а нам буде не до сміху.

Тож, щоб такого не трапилося, не варто тішити себе рожевими ілюзіями. Ворожі війська з нашої землі не проженуть ні гейпаради, ні меморандуми. Тільки сильна армія, міцна економіка і рішуча дипломатична гра можуть захистити Україну від її ворогів. Звісно, не в твоїх і не в моїх силах це вирішувати. Та в наших силах обирати тих, кому це під силу. І коли черговий політик захоче побудувати свою лінію на тезі «Захід нам допоможе», ми зможемо згадати тих, кому він вже «допоміг».

Спілкувався Віталій Назаренко

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?