У прикордонній з Росією Семенівщині відбулися Шевченківські читання

Молюся! господи, молюсь! 
Хвалить тебе не перестану!
Що я ні з ким не поділю
Мою тюрму, мої кайдани!

Т. Шевченко

читання семенівка (4)Думаю, що є чималий пласт українців, що вважають повчання Шевченка  неактуальними, застарілими (добре якби було так насправді!). Майже всі відчувають, що на Шевченкові «щось налипло». Найліпший спосіб розгадати Геній Кобзаря й увільнити його від усіляких канонів – узяти й просто прочитати твори.

читання семенівка (1)Отож уже вдруге ми зорганізовуємо Шевченківські читання в Семенівці. І все це зовсім не на владному рівні, переконаний, так і повинно бути: не буває державного патріотизму… Давши покликання в Усемережжі (принципово без «персональних» запрошень), указавши час та місце зустрічі, збираємо людей і просто читаємо ті чи ті Кобзареві твори.  Нехай нас малесенька щопта, але неймовірно приємно, що людям небайдуже; вони, ці люди, згадують Геніїв своєї Нації не лишень у ювілей; що Шевченка перечитують і школярі, і вчителі, і пересічні дорослі…

читання семенівка (5)Що ж до актуальності творів Тараса Григоровича, то сто років тому геніальний Дмитро Донцов писав, що «ніколи не був він [Шевченко] такий актуальний, як у наш час».  Чи ж сьогодні не так? Залишається навести лише декілька цитат-перлів із творчості (умисне без особистих коментарів), які звучали на нашому заході:

  1. «Та не однаково мені,// Як Україну злії люде // Присплять, лукаві, і в огні  // Її, окраденую, збудять… // Ох, не однаково мені»
  2. «А ми дивились та мовчали // Та мовчки чухали чуби. Німії, подлії раби!».
  3. “Переписав оце свою “Слепую” та й плачу над нею, який мене чорт спіткав і за який гріх, що я оце сповідаюся кацапам черствим кацапським словом. Лихо, брате отамане, єй-богу, лихо. <…> Мене тут і земляки, і не земляки зовуть дурним, воно правда, але що я маю робить, хіба ж я винен, що я уродився не кацапом або не французом
  4. «Якби ви вчились так, як треба, То й мудрість би була своя»
  5. «А на москалів не вважайте, нехай вони собі пишуть по-своєму, а ми по-своєму. У їх народ і слово, і у нас народ і слово»

читання семенівка (6)І врешті-решт пророчі слова Дм. Донцова про Шевченка: “Бундючному чужому протиставив величне й потужне своє.
Вказав охлялим землякам шлях великих націй.
Як метеор, пролетів він над нашою Елладою, не лишаючи наступника, бо генії не мають їх. Бо був фанатиком в добу безвір’я, патетиком – в добу буйного інтелектуалізму, аскетом – в добу матеріялізму.Пригадав забуту правду, що не розніжений ліричний гуманізм є мірилом наших чеснот, а сила духу, вища за дочасне щастя і “благоденствіє”.
Що не безсилим квилінням, лише “вогнем кривавим, пламенним мечем нарізана на людських душах” повинна бути наша Правда.
Хотів, щоб вогонь його слова перемінився в справжній вогонь, в якім спопеліла б не лише срамотня дійсність, а й наша розщеплена душа, наше “згниле серце”, яке не важиться піднятися на зло. […] Був голосом вопіющого в пустині, був пророком, світочем, що світив і горів, голосом труби архангельської, що будила мертвих з могил…”.

читання семенівка (7)ЧИТАЙМО! ДУМАЙМО!

Ілля Левченко 

Фото Петра Бузунка, м.Семенівка, Чернігівщина

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?