У Чернігові шукали оптимальний формат об’єднання територіальних громад

19 квітня у залі засідань обласної ради відбувся Форум керівників територіальних громад Чернігівщини з децентралізації та реформування територіального устрою. Понад шістсот учасників зустрічі: сільські та селищні голови, голови районних рад і адміністрацій, міські голови міст обласного значення, народні депутати й профільні експерти понад три години радилися, як досягти консенсусу й оптимального формату здійснення об’єднання територіальних громад.

СнимокГоловував на засіданні та модерував діалог голова Чернігівської облдержадміністрації Валерій Куліч. У своєму вступному слові очільник виконавчої влади області дав коротку характеристику ефективності нинішньої моделі адміністративно-територіального устрою, інфраструктурних мереж та органів місцевого самоврядування.

На захід також були запрошені народний депутат України Валерій Давиденко, представник Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Микола Рубчак, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко, голови районних рад та райдержадміністрацій, керівники об'єднаних територіальних громад, сільські, селищні, міські голови та інші.

Снимок8Валерій Куліч у своєму виступі зазначив, що у минулому році в області було утворено 5 територіальних громад — Макіївську, Вертіїівську, Парафіївську, Кіптівську та Деснянську.

На всі громади України, що об'єдналися торік, Урядом додатково було виділено 1 млрд грн, з них 31,65 млн грн — на 5 громад нашої області (Деснянську — 11 921,8 тис. грн, Кіптівську — 5 313,7 тис. грн, Парафіївську — 5 968,6 тис. грн, Вертіївську — 6 062,7 тис. грн, Макіївську — 2 382,4 тис. грн).

На переконання Валерія Куліча, діюча система адміністративного апарату є невиправдано розгалуженою і неспівставною з можливостями і потребами громад. «Чисельність населення суттєво зменшилася в порівнянні з тією, за якої був упроваджений діючий устрій, у районах, по суті, двовладдя рад і адміністрацій, численні служби дублюють функції, а органи місцевого самоврядування не мають реальних повноважень і ресурсів для дієвого впливу на якість життя громад, – констатував голова ОДА. – З огляду на це, єдиним дієвим шляхом зміни стану справ в області на краще є об’єднання територіальних громад. Однак, крім того, що цей процес має впроваджуватися динамічно, рішення мають бути виваженими і обґрунтованими. Об’єднання, в першу чергу, має на меті створення економічно спроможних громад і структури, яка б забезпечувала ефективне управління територіями і високу якість послуг населенню. Тому метою форуму є поглиблення розуміння завдань, перспектив і наслідків реформи всіма її суб’єктами. Адже створенням нових спроможних громад закладається база розвитку і життя не одного покоління», – такою є позиція ініціатора форуму, голови Чернігівської облдержадміністрації Валерія Куліча.

Снимок3Голова обласної ради Ігор Вдовенко від імені обласної ради привітав учасників, практиків місцевого самоврядування Чернігівщини з відкриттям форуму.

За словами керівника, децентралізація влади, об'єднання територіальних громад – це процес демократизації суспільства, який пройшли багато країн світу і Європи, зокрема. — Цей шлях нам необхідно пройти і йому немає альтернативи. Але при цьому слід забезпечити послідовність і логічність у здійсненні цих важливих перетворень, — підкреслив очільник обласної представницької влади і висловив сподівання, що цей масштабний форум принесе порозуміння і консолідацію сил для успішного втілення реформ, стане майданчиком для обміну думками та напрацювання спільної стратегії розвитку на майбутнє.

ДавиденкоНародний депутат Валерій Давиденко, у свою чергу, зазначив, що для успішного впровадження реформи необхідна комплексна та системна робота всіх рівнів влади. Головний напрямок реформи на рівні центральних органів виконавчої влади – реалізація правового поля місцевого самоврядування.

Створення громад — це перспективна робота, яка передбачає організацію виробництва, нових робочих місць, залучення інвестицій. Об'єднані територіальні громади отримають повноваження і ресурси міст обласного значення. Вже цього року такі новостворені громади будуть отримувати субвенції для модернізації інфраструктури. Ці кошти можна буде використати на ремонт і будівництво доріг, закупівлю шкільних автобусів, пожежної і спеціальної рятувальної техніки. Для того, щоб всі ці проекти стали реальністю, необхідно об'єднувати громади – це ключова умова реформи.

– Наше покоління повинно реалізувати і створити в Україні справжнє європейське сильне самодостатнє місцеве самоврядування, — зауважив народний депутат України.

Снимок9Представник Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Микола Рубчак поінформував присутніх про організаційні аспекти реформування місцевого самоврядування, законодавчі особливості об'єднання територіальних громад.

Директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Валерій Дудко у своєму виступі акцентував увагу на фінансовій складовій утримання територіальних громад, а саме — освіти, медицини, інфраструктури, формуванні самодостатніх місцевих бюджетів тощо.

Заслухавши звернення й доповіді голови обласної ради Ігоря Вдовенка, народного депутата України Валерія Давиденка, представника Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Миколи Рубчака та директора Департаменту фінансів облдержадміністрації Валерія Дудка, учасники зібрання перейшли до обговорення питань і пропозицій.

Снимок2Дискусійними, до чого й закликали організатори, були питання ефективного розміру громад, можливості створення ОТГ селами різних районів, об’єднання з містами обласного значення, необхідність створення генеральних планів територій тощо. Не обійшлося й без обговорення загальнодержавних процесів і ситуації в країні, що перетворило збори на дійсно широкий народний форум.

Снимок4Основним посилом, який лишився незаперечним, стало верховенство принципу спроможності, тобто фінансової самодостатності, при створенні об’єднаних громад. Основні спікери форуму наголошували на тому, що ефективність адміністрування громади, якість послуг, обсяг та ефективність залучення коштів є прямо пропорційними розміру і чисельності громади.

Снимок7Загалом завдання, яке стояло перед учасниками форуму, було виконане – делегати з усієї області дізналися про найактуальніші тенденції в процесах децентралізації та об’єднання громад, отримали інформацію про законодавчі ініціативи у цій галузі, позицію уряду й обласної влади, отримали змогу почути відповіді на найболючіші питання. Також захід став дієвим майданчиком для спілкування голів громад усіх рівнів. Крім того, голова ОДА Валерій Куліч запевнив, що подібні зібрання відбудуться у всіх районах області, адже однієї універсальної моделі в цій ситуації бути не може, і до пошуку оптимального шляху розвитку кожної території необхідний індивідуальний підхід.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?