У Бобровиці дякували нардепу за концерт… у час чуми

У сім’ї європейських країн, в яку і ми намилилися, не знайдете другої України, де народ так безвідповідально ставиться до своїх прав і так байдуже – до біснування своїх «слуг»: депутатів, державників і політиків. Бо саме від принципових вимог членів суспільства до тих, хто працює за народні гроші, й залежатиме захист і добробут всіх людей.

Недавно прочитав, як громадськість піддала критиці діяльність президента Трампа за неналежну організацію масового тестування на коронавірус. І він відразу відреагував, оскільки знає силу громадського контролю: оголосив надзвичайний стан, що дозволило йому виділити 50 мільярдів доларів з фонду боротьби з національним лихом для протистояння новій епідемії.

Звісно, до фінансів США Україні як до неба рачки, але запровадити дієвий суспільний, конституційний контроль за роботою владних чиновників – не потрібне ніяке додаткове фінансування. Потрібна лише наша неравликова позиція, наша справжня гідність і відповідальність перед собою й наступними поколіннями?

Наведу ще один повчальний приклад. Король Іспанії відмовився від спадщини через корупційний скандал. У ЗМІ з’явилася інформація, що його батько отримав 100 мільйонів доларів від Саудівської Аравії через офшорний рахунок. Тож король, не чекаючи розслідувань, відмовився від спадщини і заборонив батьку отримувати кошти з бюджету королівського двору. Чи побачимо щось подібне в «огідненій», славленій Україні? І не лише в столиці, а й на низах?

Читаю в бобровицькій районній газеті «Наше життя» про подарунок від депутата Бориса Приходька жінкам району. Автор замітки Валентина Мудра цитує жительку Бобровиці Олену Подолянко: «Шкода, що не було нашого депутата Бориса Приходька, ми б йому всі подякували».

Але хіба для концертних подарунків обираємо депутатів? Ніби не давно так же дякували Олегу Дмитренку, Івану Куровському, а Миколу Рудьковського взагалі засипали подяками. І до яких державних порядків додякувалися нашим обранцям?

Дякуємо депутату, запідозреному в розкраданні мільярдів народних грошей. Перед цим з позиції равликів дивилися на те, як збиралися голоси за нього, не помітили й того, як він голосував за розпродаж землі, за інші закони, які й на грам не покращили життя простим людям.

На Україну насувається страшенна епідемія. А в Бобровиці на концерт масово зібралися, і жінки шкодують не через те, що не могли запитати депутата, що конкретно він зробив для захисту виборців від епідемії? Може, добився додаткового фінансування, додаткових комплектів для діагностичних тестів, приладів штучного вентилювання легень та інших, вкрай потрібних засобів захисту? Чи добивався в парламенті і уряді фінансової підтримки матерям, які вимушено залишать роботу, щоб доглядати за дітьми, як це заведено в інших країнах. Шукають такі ресурси і по Україні. А на виборчому округу банкіра Приходька?

Мені розповідали, як відправляли у Козелецьку опорну лікарню жінку з Бобровиці, у якої запідозрили страшне захворювання. Для водія швидкої карети не було захисного костюма, тож вдягали чоловіка, в що могли. Дехто навіть пожартував, мовляв, вдягли, як ото перевдягаються на весільні кури.

Слава Богу, страшний діагноз нібито не підтвердився. А хто може дати гарантію, що то була перша і остання підозра? Та бобровичанам не до захисту від лиха – концерт від депутата важливіший.

Товариство «Земля і воля» не збирало своїх трудівниць на концерт в умовах карантину. Але ми іншим способом порадували їх: виплатили тринадцяту зарплату. Чоловіки теж одержали додаткову зарплату для поповнення сімейного бюджету і придбання подарунків для дружин, матерів, доць, сестер. Відповідно і бюджет та пенсійний фонд поповнилися додатковими мільйонами.

Чи побачу коли інформацію від «Мудрої» журналістки про те, як команда народного депутата Бориса Приходька дбає на місцях, а сам обранець – у парламенті, про збільшення надходжень до бюджету і Пенсійного фонду? Може, вони створюють нові робочі місця, борються із зарплатами і оплатами за земельні паї в конвертах? Може, народний депутат виступив із законодавчою ініціативою стосовно боротьби з мінімізацією бюджетних і пенсійних відрахувань? Може, допоміг виборцям відбитися від тиску корупціонерів і владних бюрократів?

Та хіба перерахуєш усі дірки в системі надходжень до державних і місцевих бюджетів, казнокрадні схеми та приклади владної ідіотії? Боротися з ними не поспішають столичні чиновники, «слуги народу» під куполом, не бажають цим займатися і в громадах, районах і областях. Зате всі чекають збільшення зарплат і пенсій, кращого медичного і освітнього забезпечення. Звідки те з’явиться: з Європи, США чи прямо з Неба?

У згаданій районній газеті прочитав інформацію про соціально-економічне становище району в 2019 році. Кількість жителів зменшилася на 555 осіб, народилося 216 малюків, а померло 720 людей. Зарплата в працівників зросла, на 10 відсотків менше зернових зібрали, худоби поменшало. Але в тій добірці не побачив найголовнішого: як формується бюджет і Пенсійний фонд? Як органи влади і громадськість борються за ці надходження?

Якось пропонував проаналізувати поповнення бюджету від аграрників таким способом: відраховану суму кожного платника до бюджету і Пенсійного фонду розділити на кількість гектарів орендованої землі. Одержимо показник, який характеризуватиме ефективність використання землі і покаже справжнє, відповідальне піклування конкретного сільгоспвиробника про громаду й суспільство. Подібний аналіз, з відповідними заходами впливу на ситуацію, потрібен і стосовно інших наповнювачів державної скарбниці, що у цивілізованих країнах є святим для кожного громадянина. Отже, й «Мудро!» Думаю, непорівняно мудріше, ніж дякувати за концерт у час чуми.

Леонід Яковишин,

Герой України, генеральний директор ТОВ «Земля і воля», публіцист

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?