Цього дня Тризуб затверджено гербом УНР

25 лютого 1918 року Мала Рада затвердила тризуб гербом Української Народної Республіки.

Після проголошення УНР в листопаді 1917-го, гостро постало питання державних символів, зокрема герба.

Центральна Рада створила спеціальну підготовчу комісію на чолі з Михайлом Грушевським, до складу якої увійшли історики, юристи, гербознавці і художники. Серед надісланих проектів – тризуб, козак із мушкетом, Архистратиг Михаїл, також пропонувалося на синьому тлі розмістити літеру «У» чи абревіатуру «УНР» або ж зірки за кількістю літер у слові «Україна» чи за кількістю українських земель. Михайло Грушевський запропонував проект великого герба – золотий плуг на синьому полі в оточенні гербів українських земель.

Великий і малий герб УНР Василя Кричевського. Фото: styleinsider.com.ua

25 лютого в Коростені Мала Рада офіційно затвердила тризуб гербом УГР:

« Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого». Тризуб – родовий знак Рюриковичів і широко відомий ще з часів князя Володимира Святославовича, відтак вибір герба мав підкреслити спадковість УНР від давньої Русі. Окрім того тризуб вже почав використовуватися на перших грошах УНР (на банкноті у 100 карбованців) і поштових марках. А 27 січня 1918-го Мала Рада затвердила Тимчасовий закон про флот УНР, за яким на військово-морському прапорі мав бути розміщений «історичний золотий тризуб».

Закон містив лише опис герба, тож 12 березня розробити зображення малого та великого герба доручили графікові й архітектору Василю Кричевському, майстерня якого містилася в будинку Грушевського на вулиці Паньківській. Малий та великий герби були схвалені Малою Радою 22 березня. Герб являв собою тризуб, оточений вінком з оливкового листя як символ миролюбивої політики нової держави.

Тризуб залишився у геральдичній традиції і після утворення Української Держави на чолі з Павлом Скоропадським. Пізніше його використовував Державний центр УНР в еміграції та різні політичні організації. 19 лютого 1992-го Верховна Рада України затвердила тризуб як малий державний герб.

Підготував Сергій Горобець,

Український інститут національної пам’яті, спеціально для видання Суспільний кореспондент

На першому фото ridna.ua:  «Герб Михайла Грушевського»

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?