Спадкоємців можуть позбавляти законної спадщини

В Україні законних спадкоємців можуть позбавити спадщини. Це відноситься тих осіб, які не братимуть участі в житті свого родича (спадкодавця) жодним чином, а лише претендують на спадщину. 

Детальніше про це розповідає нашим читачам головний спеціаліст відділу правопросвітництва Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Кирдан. 

Так, дійсно, міністерством соціальної політики вже розробили законопроект, де вказано, що спадкоємці, які  не брали участі у догляді за родичем (спадкодавцем), будуть усуватися від успадкування майна. Наприклад, діти чи онуки згадали про родича лише тоді, коли він помер, а у нього залишилася нерухомість та інше майно (квартира, автомобіль тощо).

Це стосується і вступу в спадщину — він буде можливий за умови, якщо спадкоємець сплатить всі рахунки по коштах, що були використані державними інституціями під час догляду за спадкодавцем, який перебував на державному утриманні (забезпеченні). До прикладу, при житті за літньою людиною доглядала працівниця соціальної служби, а коли підопічна особа померла, з`явилися спадкоємці, які заявили про спадщину. Тож можливість отримати таку спадщину можна лише при умові, коли спадкоємець сплатить усі фінансові витрати, що були використані за весь період догляду за його родичем (до настання смерті спадкодавця). Або ж, коли бабусі чи дідусі знаходилися в будинку для літніх людей, то на спадкоємця покладуть зобов’язання компенсації всіх витрат, понесених державою на їх утримання. 

Додам, що чинним законодавством України на сьогодні існує вже передбачена можливість усунути потенційних спадкоємців у випадку їх недоброчесної поведінки відносно спадкодавця та усунути їх від спадкування.

За рішенням суду підставами для усунення можуть бути:

  1. Особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на життя спадкоємців;
  2. Особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині;
  3. За законом батьки не мають права на спадкування після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини;
  4. Батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом;
  5. Особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду;
  6. Встановлено, що особа ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Внаслідок визнання одного із спадкоємців недобросовісними, його частка пропорційно ділиться між іншими спадкоємцями.

Зазначеним вище законопроектом планується розширити даний список підстав для усунення від спадкування за законом та за заповітом.

Нагадуємо, що для отримання юридичної допомоги можна звернутися за адресою: м. Чернігів, пр-кт. Миру, 49-а, тел: (0462) 77-51-68.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Юрій Кирдан, спеціально для видання sknews.net

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?