Скільки щороку втрачають українські землевласники

Через диктатуру орендаря українські землевласники щороку втрачають колосальні кошти. Про це розмірковує експерт, доктор економічних наук Віталій Данкевич.

Власники паїв у Україні, які здають свою землю в оренду, отримують близько $50-70 за га. В Європі за га платять $250-300. Чому українські землевласники змушені миритися з низькою орендною платою та скільки втрачають через відсутність ринку землі?

Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру узагальнила дані про середню вартість оренди с/г землі в минулому році. За даними територіальних органів Держгеокадастру, в середньому по Україні громадяни-власники паїв отримали 1613,4 грн орендної плати за гектар.

Найвища орендна плата за паї в Черкаській (3524,7 грн/га), Полтавській (2970,1 грн/га) та Харківській (2494,7 грн/га) областях.

Найменше за оренду землі отримують пайовики Запорізької (878 грн/га), Херсонської (926,9 грн/га) та Закарпатської (930,6 грн/га) областей. На сьогодні за землю, яку беруть в оренду, платять близько $50-70 за га, в Європі цей показник значно вищий – $250-300. Розрахунково кожен власник паю в середньому недоотримує близько 13-18 тис. грн. щороку.

За відсутності ринку землі оренда залишається фактично єдиною опцією, доступною власникам паїв, які самостійно не хочуть або не мають змоги обробляти землю. Це підтверджують дані Моніторингу земельних відносин, згідно з яким три чверті усіх операцій із землею –  передача їх в оренду.

Поки що  вартість оренди земельних паїв залишається заниженою, а ринок — не конкурентним, адже дуже часто на ділянку претендує один орендар, який і диктує ціну. Саме тому ціна на оренду землі в Україні майже в п’ять разів нижча, ніж у Європі. Забезпечити власникам паїв справедливу ціну за оренду, а країні – додаткові 1,6% приросту ВВП щороку могло б відкриття ринку сільськогосподарських земель.

Створення ринку землі дозволить власникам обирати: продовжувати здавати землю в оренду, вигідно продати її, або шукати іншого орендаря, який запропонує кращу ціну. Відкриття ринку землі сприятиме розвитку вільної конкуренції, приходу на ринок нових потенційних покупців та орендарів, і відповідно сприятиме доведенню цін на оренду землі до справді вигідних власникам.

На користь створення умов для конкуренції та вільного ринку опосередковано свідчить і той факт, що за останній рік державні землі здавалися в оренду в 2,13 рази дорожче, ніж приватні. Причина – земельні аукціони, проведення яких вимагає прозорої організації та зменшує ризики корупції. Електронні ж аукціони з оренди землі на ProZorro.Продажі продемонстрували  +154% до початкової вартості лотів.

В.о. міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева нещодавно заявила, що Україна може розпочати процес відкриття ринку землі сільгосппризначення після обрання нового парламенту.  

Зважаючи, що 1,4 млн власників паїв уже померли, не дочекавшись можливості вільно розпоряджатися ними, новий парламент матиме вибір: або забезпечити дотримання прав та інтересів українських громадян, або продовжити практику щорічного подовження мораторію, позбавляючи і власників, і місцеві громади, і державу справедливих доходів та ресурсів для розвитку.  

Підготовлено VoxUkraine, спеціально для видання Суспільний кореспондент

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?