Скандали навколо аудиту НАБУ негативно впливають на імідж України

Скандали навколо обрання незалежної комісії, яка здійснюватиме аудит НАБУ, негативно впливають на імідж України, — у цьому переконаний Віктор Таран, голова центру “Ейдос”, експерт РПР.

Після Революції Гідності парламент під тиском суспільства створив в Україні два нових антикорупційних Інститути, один з яких мав займатися запобіганням прояву корупції – Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), другий – боротися з проявами корупції в роботі високопосадовців – Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).

Ключовим завданням НАБУ є протидія кримінальним та корупційним правопорушенням у роботі вищих посадових осіб. Зважаючи, що Бюро має боротися проти проявів корупції у вищих ешелонах влади, воно повинно бути максимально автономним, незалежним (існувати поза межами існуючих правоохоронних органів), мати розширені повноваження, а його детективи – належне матеріально-технічне забезпечення.

В суспільстві останнім часом постійно лунають нарікання, що новостворені антикорупційні інституції ще не дали жодних суттєвих результатів на ниві боротьби з корупцією. У свою чергу керівники НАБУ та НАЗК пояснюють це тим, що лише нещодавно приступили до своїх обов’язків. Для того, щоб об’єктивно оцінити їх діяльності необхідно регулярно проводити публічний аудит ефективності їх роботи та комунікувати його результати суспільству.

НАБУ повинне проходити щорічну незалежну оцінку своєї діяльності (аудит). Спеціально створена для цього незалежна комісія повинна вивчити ефективність діяльності Національного бюро, його операційної та інституційної незалежності, у тому числі шляхом вибіркового аудиту кримінальних проваджень, досудове розслідування у яких здійснювалося Національним бюро та було завершено. Негативний висновок аудиту є чи не єдиною підставою для звільнення Директора Бюро.

Комісія зовнішнього контролю складається з трьох членів, яких щороку делегують Президент України, Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України. Кандидат, якого вони делегують, повинен мати значний досвід роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, судах за кордоном чи міжнародних організаціях, володіє необхідними знаннями та навичками для проведення такої оцінки (аудиту), а також має бездоганну ділову репутацію.

На сьогодні очевидно, що перипетії та скандали навколо обрання незалежної комісії, яка здійснюватиме аудит НАБУ, негативно впливають на імідж України.

Тому так важливо, щоб до фінального складу комісії аудиторів НАБУ увійшли спеціалісти з бездоганною репутацією. Вони оперуватимуть спільними критеріями, за якими оцінюватимуть ефективність діяльності Бюро. Це дозволить водночас зміцнити імідж України, який похитнувся в очах міжнародних партнерів, та провести незалежний і ефективний аудит НАБУ.

Саме в останньому зацікавлене українське суспільство, яке з кожним днем очікує реальних кроків у подоланні політичної корупції в державі.

VoxConnector, спеціально для sknews.net

На фото: обговорення кандидатур до складу комісії аудиторів НАБУ у Верховній Раді

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

One thought on “Скандали навколо аудиту НАБУ негативно впливають на імідж України

  1. Василь

    Не можна вплинути на те, чого немає.

Не бажаєте прокоментувати?