Шляхи до енергоефективності обговорювали у Чернігові

До обласного центру Поліської Сіверщини 20 листопада з`їхалися представники з декількох областей України, аби взяти участь у прес-турі «Шлях до енергоефективності. Успішні історії Чернігова», який організований  Українським освітнім центром реформ.

Учасники заходів мали можливість не лише поспілкуватися з посадовцями міської ради, послухати презентації, а й відвідати об`єкти, де впровадили методи, завдяки яким вдалося мінімізувати витрати енергії.

Про досвід Чернігова у реалізації проектів з енергозбереження, практику впровадження системи енергетичного моніторингу бюджетних будівель, які реально сприяли збереженню енергії, розповів начальник відділу енергоефективності управління економічного розвитку міста міської ради Роман Мовчан.

Фахівець зазначив, що у рамках співпраці з Європейською ініціативою «Угода мерів» ще раніше було розроблено та затверджено стратегічний документ міста із впровадження енергоефективних заходів ─ План дій зі сталого енергетичного розвитку м. Чернігова до 2023 року, який включає більше сімдесяти проектних пропозицій вартістю більше одного мільярда  гривень.

— В місті діє програма підвищення енергоефективності в бюджетних установах Чернігова, якою охоплено 100 закладів і установ, що утримуються з міського бюджету. Програма розрахована на 11 років вартістю 553 млн грн, — підкреслив Роман Мовчан. — За рахунок коштів міського бюджету на реалізацію міської програми з енергозбереження, виконання капітальних ремонтів, коштів державного бюджету та фінансово-технічної допомоги від міжнародних організацій було впроваджено кілька технічних заходів у бюджетних установах та закладах… 

Про способи енергоефективності у практичній площині учасникам прес-туру розповів Ігор Грищенко, фахівець зі зв’язків із громадськістю комунального підприємства «Чернігівводоканал».

Він акценутвав увагу на тому, що Чернігівським Водоканалом залучено 23 млн дол. США кредитних коштів Світового банку: замінено аварійні ділянки водопровідних та каналізаційних мереж, насосне обладнання на артезіанських свердловинах та в каналізаційних насосних станціях,  проведено реконструкцію системи каналізації та каналізаційного колектора, придбана сучасна спеціалізована техніка. За результатами впроваджених заходів скорочення втрат води становило  з 27% до 21%, споживання електроенергії ─ майже на 35 %.

Ігор Грищенко розповів не лише про технологічний процес відносно показників, які відносяться до енергоефективності, а й провів невеличку екскурсію для учасників прес-туру безпосередньо на об`єктах, де здійснюється водозабір для постачання води мешканцям міста. А вода у Чернігові за своїми характеристиками майже ідеальна. У цьому впевнилися і журналісти, спробувавши води, яку дістають аж з глибини у 700 метрів. До того ж вона не обробляється жодними реагентами і тому корисна для людини. Питна вода відповідає встановленим нормативам.

Журналісти відвідали Чернігівський колегіум №11 та дитячий садочок № 71, де вже впроваджений цілий комплекс заходів з енергоефективності.

Завдяки впровадженню системи енергетичного механізму бюджетних будівель в навчальному закладі та дитячому садочку (а це не лише  заміна внутрішнього енергоефективного обладнання, а й встановлення енергоефективних віконних конструкцій, сучасних теплообмінників, утеплення стін, заміна освітлення  тощо),  вдалося значно зменшити витрати теплової енергії та витоки теплоносія, що в свою чергу створюється комфорт для вихованців дитсадка та школярів, не кажучи вже про значну й відчутну економію енерговитрат.

Світлана Рубан ─ директорка Чернігівського колегіуму №11 стисло розповіла про відчутну різницю між тим, як було раніше, і як зараз.

— До проведених усіх цих робіт температура в приміщеннях учбового закладу була не вельми високою, відчувався дискомфорт, а зараз ми можемо самі регулювати температуру завдяки встановленим температурним датчикам, — зауважила Світлана Рубан.  

В контексті:

За рахунок коштів міського бюджету на реалізацію міської програми з енергозбереження, виконання капітальних ремонтів, коштів державного бюджету та фінансово-технічної допомоги від міжнародних організацій було впроваджено ряд технічних заходів у бюджетних установах та закладах:

– облаштовано системами автоматичного регулювання споживання тепла з обладнанням вузлами обліку споживання енергоносіїв (ІТП) в 52 бюджетних будівлях;

– проведено гідрохімічну промивку систем опалення у 58 закладах освіти, 5 закладах культури та 4 установах охорони здоров’я;

–  встановлено для потреб гарячого водопостачання сучасні теплообмінники у 4 закладах освіти замість неефективних швидкісних теплообмінників;

– встановлено обладнання для дистанційної передачі даних з вузлів обліку енергоносіїв та керування ІТП (диспетчеризація) у 16 закладах освіти;

– встановлено металопластикові енергоефективні конструкції у 45 закладах освіти, 9 установах охорони здоров’я, 9 закладах культури та 11 адміністративних установах. Загалом замінено 28,1 тис. м кв. віконних та дверних конструкцій.

– реконструйовано 24,2 тис. кв. м дахів у 27 бюджетних будівлях міста.

– замінено освітлення на енергоефективне в 64 бюджетних будівлях (у т. ч. у 45 садочках,16 школах, 2 закладах охорони здоров’я та адмін. будівлі).

– замінені лічильники активної енергії на прямоточні активної та реактивної у 12 закладах освіти. 

У 2012 році у рамках реалізації проекту USAID “Реформа міського теплозабезпечення в Україні” здійснено енергоефективну реновацію дитячого навчального закладу № 71. Замінено вікна та вхідні двері на енергоефективні, утеплено зовнішні стіни будівлі, виконано ремонт та утеплення даху. Вартість проекту 2,5 млн. грн., співфінансування USAID – 900 тис. грн.  Споживання теплової енергії будівлею закладу зменшилось на 30 %.

У 2013 році проведено енергоефективну реновацію старої будівлі колегіуму № 11. Виконані роботи з заміни вікон та дверей, утеплено стіни, цоколь, підвал та горище будівлі. Вартість проекту 2,2 млн. грн., з яких співфінансування GIZ майже 1 млн.грн. В результаті споживання тепла скоротилось на 35%.

У 2015-2017 роках внаслідок успішного попереднього досвіду реалізовано проект енергоефективної реновації нового корпусу ЗНЗ №11. Замінено вікна, утеплено фасад, замінено покрівлю з пласкої на шатрову. На впровадження заходів спрямовано майже 17 млн.грн, з яких 12,8 млн – кошти державного фонду регіонального розвитку. Заплановано отримати економію до 30% від споживання теплової енергії.

Впроваджуються енергоефективні заходи підприємствами сфери тепло, водопостачання та водовідведення і житлово-експлуатаційними підприємствами.

Проводяться роботи з модернізації котелень, часткової заміни та ізоляції мереж теплопостачання. Виконувалось оснащення багатоквартирних житлових будинків засобами обліку споживання води, встановлювались реле часу та сутінкове реле.

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?