Що нового побачать споживачі газу в рахунках?

Що зміниться в рахунках за газ? Чому застосовується приведення до стандартних умов? Як впливає недостовірність обліку на стан розрахунків з державним монополістом — НАК «Нафтогазом України»? Що буде із спожитим але несплаченим газом за попередні періоди?
Починаючи з жовтня 2018 року, приведення до стандартних умов застосовується для обсягів газу, спожитого усіма без винятку клієнтами «Чернігівгаз Збуту». Правові підстави рахувати газ за єдиним стандартом з`явилися майже три роки тому, але побутові споживачі продовжували сплачувати обсяги газу, обчислені лічильниками, в робочих умовах. Така різниця призвела до виникнення боргу ТОВ «Чернігівгаз Збут» перед НАК «Нафтогаз України» на суму 195,5 млн грн.

В листопаді мешканцям Чернігівської області надійдуть рахунки, в яких об’єм газу за показаннями індивідуального лічильника приведений до стандартних умов.

По кожному особовому рахунку в квитанціях буде зазначена інформація щодо різниці в об’ємах спожитого газу в стандартних і робочих умовах за період з 1 грудня 2015 року по 30 вересня 2018 року.

Населення стало останньою категорією споживачів газу, для яких використовують таке приведення. Всі інші, включаючи установи освіти і охорони здоров’я, оплачують спожитий газ тільки з приведенням до стандартних умов вже близько трьох років.

Правомірність застосування коригувань обсягів спожитого газу з грудня 2015 року підтверджується низкою нормативних документів. Втім, рішення державних органів влади унеможливило проведення таких розрахунків з побутовими споживачами. Натомість оптовий постачальник газу для населення – НАК – передавав «Чернігівгаз Збуту» обсяги газу лише на умовах приведення до стандартних умов.

Характерною властивістю природного газу є зменшення об`єму при охолодженні, а при нагріванні навпаки – збільшення. Тобто, температура повітря в процесі обліку газу відіграє важливу роль. Незважаючи на це, «Чернігівгаз Збут» був змушений навіть взимку продавати і проводити розрахунки з НАКом за газ як при температурі + 20С і стандартному атмосферному тиску 760 мм рт. ст. При цьому спожитий, але несплачений газ рахувався за «Чернігівгаз Збутом».

«Більше 80% поставок газу «Чернігівгаз Збуту» припадає на опалювальний сезон, в зв’язку з чим збитки компанії зростають пропорційно зростанню споживання ресурсу. За три роки різниця між фактично спожитим, але не сплаченим мешканцями області газом сягнула 31,1 млн кубометрів, або 195,5 млн гривень, – поінформував директор «Чернігівгаз Збуту» Іван Луста. – А застосування стандартних умов у всіх споживачів створить рівні умови обліку і зупинить подальше накопичення такого роду заборгованості».

Підставою для виставлення рахунків в стандартних кубах стало прийняття Постанови Кабміну № 867, де однією з умов гарантованих поставок газу населенню є не допущення росту заборгованості «Чернігівгаз Збуту» перед НАК «Нафтогазом». Іншими словами, починаючи з 1 листопада, неплатежі збутівської компанії не повинні перебільшити загальну суми боргу по побутовим споживачам, зафіксовану станом на 1 жовтня 2018 року.

Борги за період з грудня 2015 року по вересень 2018 року з’явилися з причин, що не залежать від «Чернігівгаз Збуту». Тому газова компанія звертається до органів влади для зваженого і комплексного вирішення проблеми цих боргів. Без такого рішення компанії доведеться пред’явити виниклу заборгованість до оплати споживачам.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?