Про противаги інформаційній війні говорили у Києві

Україна продовжує перебувати у стані інформаційної війни із північним сусідом, і на жителів нашої країни спрямована потужна інформаційна кампанія з меседжами, продукованими у Кремлі.

Про це йшлося на конференції «Дезінформація та кібербезпека під час виборів в Україні: засвоєні уроки та майбутні кроки», що відбулася у Києві. Учасниками конференції стали і регіональні журналісти. Ця тема особливо актуальна для Чернігівщини, зважаючи, що північні райони регіону продовжують перебувати у зоні впливу російських і білоруських телеканалів.

За словами заступниці директора Могилянської школи журналістики, заступниці головного редактора проекту «StopFake» Вікторії Романюк, опонент ретельно вивчив цільові аудиторії в нашій країні, і донесення окремих повідомлень відбувається до конкретних груп населення.

«Ми потопаємо в інформації, і людям все складніше розібратися, де правда, а де ні. Відбувається не просто підтасовка фактів, а має місце фактологічна брехня», – зазначила медіаекспертка.

Вона наголосила, що фейкові повідомлення впливають на людей на психологічному рівні – вони побудовані так, щоб спровокувати емоційну реакцію. Прикметно, повідомлення найчастіше стосуються базових людських потреб чи цінностей.

«Маніпулятивні матеріли побудовані на цих речах – йдеться про універсальні цінності, що важливі для більшості людей, тому ними і маніпулюють», – пояснила Вікторія Романюк.

Вікторія Романюк

За її оцінками, цього року найбільше у російських ЗМІ розповідали про «тотальне зубожіння» в Україні, медичну реформу, чимало сюжетів і публікацій стосувалися виборів – спочатку президентських, а потім парламентських. Але найцікавіше, за словами медіаекспертки, є те, що люди спочатку не вірили неправдивій інформації, а зараз почали їй довіряти. А ще маємо ситуацію, коли проросійські наративи транслюються з українських телеканалів. Тому розвінчувати цю інформацію доволі складно – потрібно не просто надати достовірну інформацію, а й працювати з емоціями споживачів інформаційних продуктів.

Відтак, на переконання Вікторії Романюк, змінити ситуацію на краще допоможе поширення медіаграмотності серед українців.

«Ми маємо говорити про зміни у ставленні до інформації. Має розвиватися культура споживання інформації», – зауважила вона. Водночас важливим є досвід різних країн у протидії інформаційним загрозам та обмін успішним досвідом.

http://www.sknews.net/wp-content/uploads/2019/11/Estoniia-Kyiv-konferentsiia.jpg

Конференція «Дезінформація та кібербезпека під час виборів в Україні: засвоєні уроки та майбутні кроки» проведена завдяки Естонському центру Східного партнерства (ECEAP) у співпраці з CybExer Technologies (CybExer) та Українським кризовим медіа-центром.

Конференція завершила заходи, що проводилися у рамках фінансуваного ЄС проекту з підвищення стійкості української виборчої системи до маніпуляцій і втручання у кіберпростір.

Естонський центр Східного партнерства (ECEAP), заснований у 2011 році, є некомерційним фондом, діяльність якого присвячена реалізації ініціативи Східного партнерства ЄС (Східного партнерства) для зміцнення відносин та співпраці з ЄС, його державами-членами та його східними сусідами: Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдова та Україна. ECEAP розробляє і впроваджує програми навчання та консультування в країнах Східного партнера на основі найкращих практик власного досвіду Естонії щодо проведення реформ.

Ірина Синельник

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?