Подяка за Чорнобиль: вдову ліквідатора позбавили пенсії

СИТУАЦІЯ. Удову ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС позбавили виплат та відмовили у отриманні пільгової пенсії.

У 2017 році, за 10 років після смерті чоловіка, чернігівка Оксана Овчинікова звернулася за виплатою пенсії. Рік і два місяці жінка отримувала гроші від держави як вдова ліквідатора військовослужбовця, а коли вирішила скористатись правом на достроковий вихід на пенсію, отримала відмову від Пенсійного фонду. Ба більше – розчерком пера чиновники позбавили вдову ліквідатора і тих мізерних виплат, які вона отримувала. 

Після ліквідації хворів все життя

58-річна Оксана Овчинікова демонструє фотографію, на якій кілька десятків чоловіків у військовій формі. Це – військовослужбовці запасу, призвані на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи.

«У живих із цих хлопців вже немає нікого, – зітхає жінка. – Більшість не дожили навіть до пенсії. От і мій Микола пішов на той світ у 59 років».

Військовослужбовець Микола Попруга на ліквідації наслідків аварії

Чернігівця Миколу Андрійовича Попругу призвали ліквідовувати наслідки аварії на Чорнобильській АЕС у далекому 1987 році. У радіаційній зоні старший сержант Попруга пробув майже два місяці, отримавши чималу дозу радіації.

Не минуло і двох років, як чоловікові призначили другу групу інвалідності. У експертному висновку написано причину – «аутоімунна тромбоцитопенія та гіпертонічна хвороба… Захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».

«Після Чорнобиля він все життя хворів, – каже Оксана Анатоліївна. – Не допомагали ніякі ліки та санаторії. А останні роки він взагалі не виходив з дому, зліг. Я доглядала за ним, жили на його пенсію».

Команда військовослужбовців ліквідаторів. Померли всі

У 2007 році ліквідатору призначили першу групу інвалідності. Та користувався пільгами від неї він недовго – того ж року віддав душу Богові.

На цьому фото серед живих – нікого!

Всі десять років вдова виживала, працювала на низькооплачуваних роботах, а у 2017 році випадково дізналася про те, що держава виплачує щомісячну соціальну допомогу вдовам ліквідаторів-військовослужбовців. Після того, як Оксана Овчинікова звернулася з заявою та надала всі необхідні документи, їй призначили 1500 гривень пенсії. Але отримувала вона їх недовго: через рік і два місяці її позбавили виплат!

«Коли вийшов закон про те, що вдовам ліквідаторів-військовослужбовців можна піти на пенсію у віці 50 років, я звернулася з заявою до Пенсійного фонду. Там мені відмовили не тільки у достроковому виході на пенсію, але й забрали ті виплати, які я отримувала, – бідкається жінка. – Увесь цей час я стояла на обліку в центрі зайнятості, погоджувалася на роботу прибиральниці, але хто мене у 58 років візьме на роботу? Грошей заледве нашкрібаю собі на хліб. І, зізнатися чесно, я живу впроголодь, – розпачливо витирає сльозу зі щоки. – Вже забула, яке на смак те м’ясо. Що робити далі, як жити – я не уявляю».

Відмовили у виплатах і послали…до суду

У чому ж причина відмови?

15 березня 2019 року у листі за підписом голови комісії з припинення діяльності об’єднаного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області Тетяни Лоли Оксані Анатоліївні відмовлено у наданні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку у зв’язку з відсутністю права як члена сім’ї загиблого військовослужбовця.

«…Ваш чоловік Попруга М.А. не був військовослужбовцем за період участі у роботах, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відповідно до довідки військового комісаріату від 10.09.1991 року Попруга М.А. був призваний на військові збори військовозобов’язаних та брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС… Відповідно до ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» військовозобов’язані – це особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період», – написано там.

Таким чином, у Пенсійному фонді вважають, що старшого сержанта запасу не варто відносити до категорії військовослужбовців.

А от у довідці чернігівського військкомату від 04.02.1998-го року чорним по білому написано «що Попруга Микола Андрійович як військовослужбовець в період з 27.02.1987 по 24.04.1987 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Виконував роботу в/ч 34003 та отримав дозу 24,39 рентген у 30-кілометровій зоні. Захворювання одержане при виконані обов’язків військової служби на ЧАЕС. Довідка підтверджує право користування пільгами згідно статті ЗУ «Про пільги інвалідів війни».

Більше того, у військовому квитку покійного чоловіка чернігівки зазначено його період служби, а пенсію він отримував як ліквідатор-військовослужбовець. Однак чомусь саме цю довідку у Пенсійному фонді до уваги не беруть і радять вдові оскаржувати відмову у вищих органах державної влади або ж звертатись до суду. Суди ж для Оксани Овчинкіної – це недозволена розкіш. Вона не в змозі оплатити не те що юриста, але й судовий збір. Така вона – вдячність держави ліквідаторам та їх рідним за ту непомірну жертву, яку вони принесли у боротьбі з невидимим ворогом.

Віталій Назаренко, фото автора

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?