Перші весняні гриби з`явилися на Чернігівщині

Ми всі знаємо, що першими ранньовесняними квітами є проліски. А от про ранні гриби, напевно, чули та і бачили їх не всі. Це дуже привабливі та незвичні на вигляд гриби, які з’являються навесні серед опалого листя.

Ці гарні гриби, що нагадують зовнішнім виглядом келишки з вигнутими краями, носять назву Саркосцифа яскраво-червона. Народна назва бабине вушко. Вона швидше від усіх інших видів плодоносить.

В цьому році на території Мезинського національного природного парку на Чернігівщині її перші плодові тіла відмічено 1 березня.

Саркосцифа росте на лежачих на землі або занурених в грунт гілочках листяних дерев, частіше поодиноко, але інколи невеликими групами 2-5 екземплярів. В Мезинському НПП вона трапляється на всій території в листяних лісах.

Саркосцифа належить до сумчастих грибів. Вона має вигляд чаші, іноді бокалу, розміром 2-6 см, внутрішня частина яскраво-червоного кольору, а зовнішня білувата. Ніжка невелика 1-3 см висотою, білуватого кольору. Мякуш щільний, майже без запаху.

Незважаючи на його винятковий вигляд, цей гриб не є популярним серед грибників. Різні автори та джерела розходяться щодо оцінки їстівних якостей цього гриба: від неїстівного до їстівного навіть у сирому вигляді.

Ряд досліджень були присвяченні барвникам, які надають характерний червоний колір її “чашечкам”. Виявилось, що це здебільшого ті ж самі пігменти, які забарвлюють помаранчеві та червоні овочі та фрукти: каротиноїди.

Саркосцифа яскраво–червона також має лікувальні властивості, її використовують як кровоспинний засіб. Тому деякі індійські племена готують пудру з висушених плодових тіл для лікування.

Лариса Подоляко,

заступниця начальника відділу еколого-освітньої роботи та рекреації Мезинського національного природного парку

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?