П’ятирічний рубікон децентралізації: чого вдалося досягнути?

1 квітня минає п’ять років з часу як запустився маховик реформи місцевого самоврядування, або просто децентралізації. Її суть полягає в тому, щоб передати в руки людей важелі впливу на місцеву владу. Один із творців у головних рушіїв реформи – діючий Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман – оцінив її як масштабні та глибинні зміни, покликані перебудувати систему управління державою. Що ж дала Україні та, зокрема, Чернігівщині децентралізація? 
Замість федералізації – децентралізація! 

«В 2014 році нам пропонували федералізацію, яка б розшматовувала Україну. А ми запропонували те, що з’єднає державу, – реформу децентралізації, – розповів про початок наймаштабнішої реформи країни Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. – За 4 роки ми провели реформу, яка дозволила втричі збільшити бюджети громад. І зараз треба ефективно використовувати ресурси – для досягнення цілей. Які у нас завдання? Дати нову якість освіти, медицини, інфраструктури. Двигуном розвитку є національна економіка».

В українському Уряді, навіть не замислюючись, називають децентралізацію масштабною та глибинної реформою, чи не єдиною у країні, яка має свій чіткий початок, проміжковий результат і системний успіх.

Співавтором та головним рушієм реформи децентралізації 5 років тому став Володимир Гройсман. Тоді він перебував ще на посаді віце-прем’єра. Коли ж Гройсман став Прем’єр-міністром України – він зробив децентралізацію одним зі своїх пріоритетних завдань.  Почати реформу Гройсман намагався ще за часів роботи вінницьким міським головою, але тоді в Києві його не почули. Вже потрапивши до Уряду, Гройсман переконав своїх колег та Президента підтримати децентралізацію. 

Що дала реформа?

Серед основних досягеннь реформи системи управління країною експерти називають такі як: передача повноважень та фінансів на місця, передача об’єднаним територіальним громадам у комунальну власність земель запасу, можливість для людей контролювати владу, яка стає до них ближчою, зміна якості послуг, швидша реакція на проблеми та потреби людей.

Реформа децентралізації ще триває і, виходячи з прогнозів Уряду, має завершитись до 2020 року. Так, на даний момент в Україні створено 884 ОТГ, з яких 646 ОТГ вже отримали у власність від держави 1,5 мільйона гектарів земель за межами населених пунктів. Суттєво зросли і власні доходи місцевих бюджетів – з 68,6 мільярда гривень у 2014 році до 234 мільярда гривень  у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 мільярди – а це нові і відремонтовані школи і садочки, лікарні, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах.  Держава фінансує інфраструктурні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників. Кількість побудованих за кошти держбюджету об’єктів в регіонах за 4 роки перевищила 5000.

Приклад Чернігівщини 

На Чернігівщині вже об’єдналися 34 громади. Яскравим прикладом успішної децентралізації в нашому краю є Корюківська об’єднанна територіальна громада, яку очолює Ратан Ахмедов. Він розповів про суть реформи на прикладі власної ОТГ:

«Завдяки децентралізації бюджет зріс (якщо говорити про реальні цифри) десь удвічі. Але є ще один ньюанс – це державна підтримка. Перші два роки вона була досить значною. Це і державний фонд регіонального розвиту, це і субвенція на розвиток інфраструктури ОТГ, і різноманітні програми будівництва футбольних полів, державний дорожній фонд тощо. Тобто підпримка держави є досить суттєвою. Зараз ми реконстурюємо опорну школу. Загальна вартість проекту складає близько 80 мільйонів гривень. Буквально три-чотири роки тому такі цифри були для нас фантастичними. Сьогодні ми впевнено рухаємося вперед. У кожній міській школі ми побудували спортивні майданчики зі штучним покриттям, придбали декілька нових автобусів, провели освітлення всіх сіл, де є траси. Тому реформу децентралізації я оцінюю позитивно і в цьому, звісно, велика заслуга Володимира Гройсмана. Коли Володимир Борисович був віце-премєром в Уряді Яценюка, саме тоді було розпочато децентралізацію. Уряд наразі є нашим дороговказом, суттєво нам допомагає Міністерство регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ. Якби Володимир Гройсман не був свого часу міським головою, то, можливо, деценталізація відбулася б, але не в тій мірі, яка є зараз. Він був у нашій шкурі і знає, що таке розбита інфрастркутура, котельні, каналізації і так далі. Якщо голова Уряду знає марки котлів і коефіцієнт їх корисної дії, то це про щось вже говорить. Але є щеодин важливий момент чи то пак пересторога: зараз відбувається процесс адмінреформи і районні ради та адмінстрації, розуміючи те, що у 2020 році вони будуть ліквідовані, намагаються через парламент проштовхнути закон, за яким новостворені райони отримають і ресурси, і повноваження. Частину ресурсу вони хочуть забрати в ОТГ. Тобто з нас зроблять великі сільські ради, тому є пересторога щодо того, щоб нас банально не укрупнили. Втім, я вірю в те, що цей Уряд зробить все для того, щоб громади були основною адміністративною одиницею, а майбутнім районам чи повітам залишили лише функції держави».

Аби не виникало спокуси 

Реформа децентралізації стала надзвичайно успішнішою реформою, яка ще триває. На переконання Глави Уряду, децентралізація має стати незворотною,  а, власне, об’єднання громад має завершитись до 2020 року. Прем’єр закликає закріпити незворотність децентралізації в законодавстві, зокрема в Конституції.

«Є час, коли реформи треба генерувати, потім впроваджувати, а згодом і захищати. Незворотності в децентралізації поки що немає. Вона тримається на лідерських позиціях (урядовців). І я буду першим, хто захищає реформу. Але потрібно, аби захищало і законодавство, – сказав Володимир Гройсман. – Завжди буде спокуса зробити перерозподіл, в тому числі в фінансовому сенсі – від місцевих бюджетів до центрального. Тож потрібен баланс».

Володимир Гройсман висловив пропозицію розпочати конституційні зміни вже у 2019 році.

«Ми можемо започаткувати цей процес. Коли політики змагаються за крісла – це добре для політиків, а коли за зміни системи – це добре для країни», — наголосив він.

Святослав МАЛЮТІН

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?