Ось так починається чемпіонат світу з футболу

14 червня в Росії стартує 21-ий чемпіонат світу з футболу. Узагалі чемпіонатом вважається весь дворічний цикл, починаючи з відбірного турніру. Але для зручності давно вже узвичаєно називати чемпіонатом його фінальну частину. Головну світову футбольну подію чотириріччя проводить ФІФА — Всесвітня федерація футболу, керівна громадська організація футболу на планеті.

Нижче наведено роки, місце проведення всіх чемпіонатів, та їх переможці. Як бачимо, вони проходили переважно у відомих футбольних державах, а останнім часом ФІФА займається ще й популяризацією футболу на різних континентах.

Але надання права Росії на проведення цього чемпіонату викликало величезний скандал у світі аж до закликів бойкоту турніру саме в Росії та перенесення його до іншої країни.

Рішення про місце проведення цього чемпіонату ФІФА ухвалила 2010 року. Одразу з’явилися повідомлення про корупцію у ФІФА та підкуп її чиновників Росією з метою отримати право на турнір. Це підсилилося ще й тим, що ФІФА доволі незвично затвердила ще й місце наступного чемпіонату 2022 року — ним було обрано Катар, абсолютно маловідому у футбольному світі невелику арабську країну, проте дуже багату завдяки нафті. Країну зі спекотним кліматом, де влітку (традиційний час проведення чемпіонатів) просто неможливо грати через спеку. Підозри щодо обох країн тільки наростали.

ФІФА сяк-так вдалося пригасити скандал, однак підозри світової спортивної спільноти це не розвіяло. Ряд країн Європи — насамперед Франція, яка чудово організувала Євро-2016, Англія, Італія — висловили готовність швидко організувати і провести цей мундіаль.

Негативне ставлення до Росії посилилося після загарбання нею Криму та розв’язання війни проти України на Донбасі. Утім, до бойкоту турніру і його перенесення так і не дійшло. А питання Катару поки що залишається «підвішеним» і може виплисти в будь-який момент.

Уперше чемпіонат проводять на двох континентах, адже Російська Федерація розташована в Європі та Азії. Матчі відбудуться в таких містах: Москва, Калінінград, Санкт-Петербург, Волгоград, Казань, Самара, Саранськ, Ростов-на-Дону, Сочі, Єкатеринбург. Матч відкриття — 14 червня, в Москві, на стадіоні в Лужниках, де зустрічаються Росія та Саудівська Аравія. На тому самому стадіоні 15 липня — фінальний матч. У відбірному турнірі до фіналу чемпіонату, що тривав понад два роки, починали змагатися близько двохсот країн-членів ФІФА. Вони боролися за 31 путівку на турнір, а ще одну традиційно віддавали без відбору господарям.

32 учасники розбиті жеребкуванням на 8 груп. Змагання в них пройдуть в одне коло, кожна команда зіграє з кожною. По дві кращі з групи проходять у наступний етап — одну восьму фіналу. Ось склади груп.

Група A: Росія, Саудівська Аравія, Єгипет, Уругвай.

Група B: Португалія, Іспанія, Марокко, Іран.

Група C: Франція, Австралія, Перу, Данія.

Група D: Аргентина, Ісландія, Хорватія, Нігерія.

Група E: Бразилія, Швейцарія, Коста-Ріка, Сербія.

Група F: Німеччина, Мексика, Швеція, Південна Корея.

Група G: Бельгія, Панама, Туніс, Англія.

Група Н: Польща, Сенегал, Колумбія, Японія.

З восьми країн, що мають звання чемпіонів світу, на турнір не пробилася лише Італія. У відбірній групі вона опинилася з дуже сильною командою Іспанії, яка перемогла й напряму здобула путівку на турнір. Італійці посіли друге місце, грали два стикові матчі зі Швецією та несподівано програли. Це трагедія для постійних учасників турнірів, 4-разових чемпіонів світу. І особиста — для капітана збірної Італії та «Ювентуса», легендарного воротаря Джанлуїджі Буффона. Він один з трьох футболістів в історії, що виступав на п’яти чемпіонатах, а шостий зробив би його рекордсменом. Не судилося…

Збірна України не пробилася на чемпіонат. У своїй відбірній групі посіла лише третє місце, що не дало права й на стикові матчі. Перемогла Ісландія, невелика острівна держава з населенням, що дорівнює Чернігову, ця команда стала сенсацією на Євро-2016. Друге місце виборола Хорватія, яка у стикових матчах обійшла Грецію. Цікаво, що ісландці й хорвати знову потрапили до однієї групи.

На чемпіонаті виступлять багато зірок світового футболу. У тому числі обидва кращі футболісти планети останнього десятиліття, 5-разові володарі «Золотого м’яча», капітани своїх збірних: Ліонель Мессі — Аргентина, Кріштіану Роналду — Португалія, між іншим, діючий чемпіон Європи.

Нагадаємо статистику чемпіонатів світу.

Рік і місце проведення,чемпіон світу.

1930 Уругвай УРУГВАЙ

1934 Італія ІТАЛІЯ

1938 Франція ІТАЛІЯ

1950 Бразилія УРУГВАЙ

1954 Швейцарія НІМЕЧЧИНА

1958 Швеція БРАЗИЛІЯ

1962 Чилі БРАЗИЛІЯ

1966 Англія АНГЛІЯ

1970 Мексика БРАЗИЛІЯ

1974 Німеччина НІМЕЧЧИНА

1978 Аргентина АРГЕНТИНА

1982 Іспанія ІТАЛІЯ

1986 Мексика АРГЕНТИНА

1990 Італія НІМЕЧЧИНА

1994 США БРАЗИЛІЯ

1998 Франція ФРАНЦІЯ

2002 Японія, Корея БРАЗИЛІЯ

2006 Німеччина ІТАЛІЯ

2010 ПАР ІСПАНІЯ

2014 Бразилія НІМЕЧЧИНА.

Перемога Німеччини, яка наздогнала за титулами Італію, дозволила Європі відірватися в одвічному суперництві з Південною Америкою: тепер у Європи — 11 чемпіонських титулів, у Латинської Америки — 9.

Петро АНТОНЕНКО,

редактор газети «Світ-інфо», м. Чернігів

Кращі футболісти світу виступлять на чемпіонаті. Ліонель Мессі (Аргентина), Кріштіану Роналду (Португалія), Андрес Іньєста (Іспанія).

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?