Новітню лабораторію підводного зварювання відновлюють в Україні

Протягом двох років буде збудовано новітню лабораторію підводного зварювання та різання металів для підготовки водолазів й інших спеціалістів Військово-Морських Сил України.

Пошуково-рятувальна служба ВМС України разом з Інститутом електрозварювання ім. Є. О. Патона розробили перший спільний проект з Національною академією наук України щодо підготовки водолазів-зварювальників, які виконуватимуть складні підводно-технічні й зварювальні роботи, різання будь-якого типу металів на різних глибинах моря, лиманів, заток та озер

Актуальність цієї підготовки очевидна. Адже саме водолази повинні усувати підводні перешкоди у фарватері, поблизу берегової лінії в місцях висадження морського десанту й стоянки кораблів. Окрім того, вони залучаються до спорудження причалів, будівництва гідротехнічних споруд і виконання завдань на затонулих об’єктах із подальшим їх підніманням та евакуацією. Іншими словами, аварійно-рятувальні та суднопіднімальні роботи потребують фахівців підводного зварювання, яких сьогодні на вітчизняному флоті бракує.

— Після виведення військових частин ВМС України з окупованого Криму на материкову частину водолазні підрозділи відчули гостру проблему нестачі кваліфікованих кадрів цієї унікальної спеціальності, — пояснює начальник пошуково-рятувальної служби ВМС України капітан 2 рангу Олексій Нестеров. — Колись Академія ВМС ім. П. С. Нахімова володіла необхідними ресурсами та відповідною інфраструктурою. У нас була лабораторія для підводного зварювання зі спеціальним водолазним обладнанням. Свого часу українські військові моряки навіть відпрацьовували окремі елементи підводно-технічних робіт, зокрема різання металу на глибині. Зараз нам доводиться відновлювати підготовку фактично з нуля. Однак сьогодні в нас значно ширші й кращі можливості, ніж тоді. Адже зварюванню під водою військових водолазів навчатимуть фахівці Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона.

Це новий досвід, до того ж наші водолази виконуватимуть більш складні завдання під водою.

За словами офіцера, водолази-зварювальники затребувані завжди — як для бойових завдань, так і для забезпечення функціонування національної морської галузі. Тому процес їхньої підготовки та вдосконалення практичних навичок має здійснюватися регулярно. Може трапитися будь-що. Приміром, якщо корабель підірвався на міні і затонув, то на ньому треба рятувати людей і робити це слід швидко та професійно.

Навчання фахівців водолазної справи на базі Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона триватиме два роки. Через рік найкращі водолази одержать сертифікати міжнародного зразка й матимуть змогу вже самостійно здійснювати підготовку особового складу для потреб ВМС України як водолази-інструктори підводного зварювання та різання металу.

Зварювати під водою дуже складно. Адже це робота на глибині, де погана видимість. Дуже часто доводиться виконувати завдання в замкнутому просторі, у затонулому аварійному об’єкті. Зазвичай виникає страх, який потрібно навчитися долати. Треба вміти правильно все робити елемент за елементом, виконувати вертикальні й горизонтальні шви, різати метал і великогабаритні конструкції. Особливу увагу приділяють диханню в спорядженні та вмінню пересуватися під водою.

Не слід забувати й про вплив тиску на глибині на організм людини, що також ускладнює виконання завдань. На глибині понад 20 м починається інтенсивне розчинення азоту в крові. Під час піднімання водолаза зменшується тиск, але водночас виділяються дрібні бульбашки азоту, які викликають болючі відчуття — кесонну хворобу. Тому швидке піднімання з великих глибин небезпечне для життя водолаза. Це треба робити повільно, з певними зупинками. Крім того, зі збільшенням тиску на значних глибинах самопочуття людини погіршується. На глибинах 50–70 м нормальна тривалість роботи водолаза становить усього 15 хвилин, а тривалість його піднімання в кілька разів перевищує цей час. Також важливо, щоб неподалік від місць виконання робіт була мобільна барокамера для надання своєчасної та ефективної медичної допомоги в разі виникнення професійних водолазних захворювань.

Ефективним способом зварювання під водою, який застосовують водолази-зварювальники на курсах підготовки, є так званий мокрий спосіб, тобто безпосередній контакт із водою. Також в Інституті електрозварювання активно працюють над збільшенням продуктивності підводного зварювання на значних глибинах. Водночас акцент роблять на максимальному скороченні часу перебування людини під водою.

Також у спільному проекті йдеться про розробку новітніх комплектів техніки й майна та їх наукового обґрунтування для забезпечення підводного різання та зварювання металів за сучасними міжнародними стандартами. До складу комплекту входитиме блок живлення (трансформатор постійного струму, інвертор), кабелі, засоби регулювання електроживлення, електротримачі, електроди різного типу, балон із киснем та редуктором, захисні пристрої тощо.

— 2018 року ми отримаємо сучасне водолазне спорядження та обладнання для підводного зварювання й різання металів. Це підвищить бойові та оперативні спроможності водолазів під час виконання широкого спектру аварійно-рятувальних, суднопіднімальних та підводно-технічних робіт, — каже капітан 2 рангу Олексій Нестеров.

Віталій ПАНЧИШИН

«Народна армія»

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?