Нові можливості для розвитку малого та середнього фермерства

Інновації потроху заходять і в український агросектор, однак поки що для більшості малих і середніх фермерів вони є занадто коштовними. Різниця в можливостях мати доступ до сучасних технологій – одна з причин, чому розрив між агрохолдингами та фермерами в Україні у продуктивності та обсягах продукції стає все більшим.

Великі компанії впроваджують, переважно, системи GPS моніторингу збору врожаю, а також різноманітні програми збору та аналізу даних, прогнозування врожаїв та запобігання ризиків. Серед найпопулярніших – трекінг техніки і контроль за використанням палива, електронні карти і журнали обліку, супутниковий моніторинг полів, технології управління поливом, системи автопілотування сільгосптехніки і диференційованого внесення добрив.

Але все відносно. Хоча інноваційних розробок, які можуть бути запровадженими в українському агросекторі, з року в рік більшає, але практичного застосування все ще мало – у порівнянні з рівнем проникнення інновацій в АПК за кордоном. Вочевидь, домінування орендних відносин – фактор, який стримує капіталовкладення в галузі. “Якщо взяти Австралію за рівнем проникнення технологічних продуктів за умовні 100%, то у нас цей рівень буде десь від 7 до 10%, залежно від галузі та регіону”, – говорить голова асоціації AgTech Ukraine Юрій Петрук. За його оцінками, IT-рішення в Україні використовують максимум 3% компаній, що працюють в агросекторі. Настількі незначні капіталовкладення в сучасні технології означають, що орендарі не зацікавлені у підвищенні ефективності виробництва (їм поки достатньо прибутків з екстенсивного виробництва), не мають стимулів інвестивати у довгострокові проекти (бо не мають впевненості у продовження орандних відносин), а у власників землі та фермерів немає грошей не такі капіталовкладення.

Чого ж поки що позбавлені українські аграрії, які застрягли в пастці багаторічного мораторію, що стримує розвиток?

Нові технології у світі – це зменшення праці людини

У світі фермери вже давно активно використовують інноваційні технології у своїй роботі. Наприклад, у Чилі команді дослідників Католицького університету Пресвятої Діви Марії вдалося скоротити використання води в процесі вирощування чорниці на 70% за рахунок використання бездротових сенсорів.

А в Італії на виноградних плантаціях в Тоскані завдяки впровадженню системи віддаленого моніторингу органічних виноградників, розроблену Ericsson, вдалося істотно зменшити застосування пестицидів. Наприкінці минулого року подібна технологія була випробувана в ході пілотного проекту в Німеччині, в долині Моселль.

У Бразилії, де щорічний обіг тваринництва становить $ 250 млрд, місцеві фермери почали використовувати електронну систему моніторингу пересувань тварин. Платформа BovControl дає власникам ранчо миттєвий доступ до відомостей про своїх корів: про молоко, м’ясо, генетику, їх пересування, вагу і загальні показники стану здоров’я.

Більше того, тут працює робот-пастух Shrimp, якого створили вчені з університету Сіднея. Він обладнаний двома сенсорами – тепловим і відео, завдяки яким може виявити хворих і поранених тварин, контролюючи температуру їх тіла і спостерігаючи за змінами в їх манері руху.

Український агробізнес використовує новації для підвищення ефективності

За відсутності ринку землі, українські компанії, які працюють в секторі АПК, використовують новації та інструменти, які не потребують великих інвестицій та дають швидкий результат.

В українському сільському господарстві швидко зростає використання дронів. За словами Валерія Яковенка, засновника проекту Drone.ua, тільки їх апарати вже обробили близько 1,5 млн га сільгоспземель. З них приблизно на 100 000 га дрони застосовуються регулярно. Це дає можливість агробізнесменам заощаджувати близько $28 в розрахунку на кожен гектар землі.

А український безпілотник від Kray Protection може за день обробити пестицидами 500 га поля. Новий сільськогосподарський дрон має шість роторів та гібридну силову установку, що робить його достатньо автономним — він витрачає усього 4 л пального щоб подолати дистанцію у 200 км. Він летить над полем на висоті 1 м і може самостійно обходити перешкоди. Таке розпорошення дозволяє на 70% зменшити кількість використовуваних хімікатів. Операційні ж витрати на обслуговування техніки скорочуються вдесятеро.

Майбутнє – за ринком та новаціями

Світ стрімко рухається вперед, і, говорячи про інформаційну економіку, про економіку 4.0, вчені також говорять і про агробізнес 4.0. Який передбачає масове застосування кіберфізичних систем у виробництві (а це вже індустрія 4.0), обслуговування всіх потреб людини – зокрема, працю і дозвілля. В будь-якому разі проникнення інформаційних технологій в сільське господарство не зупинити, як і в будь-який інший сегмент економіки, – каже президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса.

Вже зараз відбувається все більше спеціальних форумів – тільки цього року пройшли, для прикладу, декілька. Один – Smart Agro Forum – спеціалізований форум з IT-технології та розробок в агропромисловому комплексі для топ-менеджерів та директорів. Другий – форум у рамках Міжнародної агропромислової виставки АГРО-2017, який був присвячений високим технологіям для агросектору. А ще Асоціація AgTech Ukraine провела уже третій Всеукраїнський Хакатон Аграрних Інновацій – AgTech Forum 2017.

Запровадження ринку сільгоспземель, відкриваючи шлях до більш довгих проектів в агробізнесі, аніж діють зараз, коли переважно, агробізнес орендує землю, а фермери не мають доступу до недорогих кредитів, відкриє тим самим і шлях до запровадження новітніх технологій в агробізнесі українськими фермерами. А, отже, збільшить їхню конкурентоспроможність і на внутрішньому, і на зовнішньому ринках.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?