Нежіночих професій на американському флоті не існує

У ВМС США жінки успішно служать на всіх рівнях військово-морської ієрархії — від матроса до командира корабля.

За відомим флотським повір’ям, якщо жінка ступила на борт корабля, неодмінно чекай біди. Сьогодні у військово-морських силах багатьох країн світу це висловлювання вважають анахронізмом. Щоб дізнатися, як саме сьогодні жінки служать на кораблях американського флоту, я завітав на борт есмінця Carney DDG-64, який перебував у порту Одеси.

Одразу треба сказати, що на американському кораблі всі рівні, незважаючи на стать або вік, і вимоги так само до всіх однакові. Тут передусім важливий професіоналізм, а все інше є другорядним. Що стосується побуту, то жінки мають такі самі каюти, як і чоловіки, за винятком того, що їх розділено й вони перебувають на різних частинах корабля та в побутових питаннях не перетинаються.

…Енсін (первинне офіцерське звання ВМС США) Лаура Паломбелла, молода дівчина з Вірджинії, вирішила піти на флот після того, як закінчила технічний коледж. Спочатку два місяці в навчальному центрі, далі вона отримала офіцерське звання й призначення на есмінець. На кораблі Лаура служить чотири місяці й цілком задоволена своїм вибором.

— Тут я займаюся питаннями радіоелектронної боротьби, і мені дуже подобається моя робота, бо я завжди цікавилася саме технічними науками. Тому цей досвід зможу використати й після завершення контракту, — сказала вона.

Як кажуть на американському флоті, боротьба за живучість (БЗЖ) — обов’язок усього екіпажу. Так і є насправді: практично всі під час першого року служби проходять різні курси з гасіння пожеж і БЗЖ, так що кожен американський моряк є пожежником. Окрім того, на флоті є спеціальна професія Damage Controlman (спеціаліст із БЗЖ). Це фахівці, які керують боротьбою за живучість корабля. Також є окрема посада Damage Control Assistant, і на есмінці Carney її обіймає молодший лейтенант Келсі Маккаллок. Вона відповідає безпосередньо за боротьбу за живучість на кораблі, бере на себе командування аварійними партіями й дає команди, що саме робити в тій чи іншій ситуації.

— Я вибрала службу саме на флоті, тому що це дає мені змогу повністю розкрити свій потенціал. Коли вступала у військову академію, то у мене був великий вибір військових спеціальностей. За бажання могла б стати й льотчиком, але вже тоді я віддавала перевагу саме військово-морським силам, — каже молодший лейтенант Келсі Маккаллок. — Важливо, що у ВМС США дивляться насамперед на те, який внесок ти зробила в роботу, наскільки професійно її виконуєш. Стать або походження не мають ніякого значення.

На американському флоті не існує нежіночих професій, це стверджує старшина 3 класу Жасмін Гарпер, яка обіймає посаду електромеханіка. Вона каже, що її робота змушує корабель рухатися. За простими словами дівчини з Далласа криються доволі складні речі, адже в її обов’язки входить експлуатація, ремонт і технічне обслуговування електричних компонентів газотурбінних двигунів, основних двигунів, допоміжного обладнання, систем керування двигуном тощо.

— Можливість побувати в багатьох країнах, ознайомитися з різними культурами — це найцікавіше в моїй роботі. Ми мали змогу оглянути місто, і відверто скажу, у вас дуже смачна кухня, гостинні й привітні люди, — додає дівчина.

Матрос Саманта Брабанд представляє на кораблі один із найбільших у світі мегаполісів — Нью-Йорк. Попри те, що досвід служби дівчина має невеликий — лише чотири місяці, вона переконана: екіпаж корабля як одна родина.

— Тут кожен допомагає одне одному, не залишає вас сам на сам зі своїми проблемами, — розповідає Саманта. — Коли корабель у морі, я часто заступаю на вахту сигнальником, і це найулюбленіша частина моєї роботи. Я спостерігаю не тільки за іншими кораблями й суднами, особливо мені подобається, коли біля корабля пропливають дельфіни, обожнюю цих морських тварин.

Питанням гендерної рівності в Збройних Силах України теж приділяють значну увагу. І тут ми намагаємося йти в ногу разом з усім цивілізованим світом. Із кожним роком права та можливості жінок-військовослужбовців стають дедалі ширшими, і сподіваємося, настане час, і дівчата зможуть служити вже на сучасних кораблях українського флоту.

США, есмінець_жінки

USS Carney (DDG-64)

Есмінець типу «Арлі Берк», названий на честь адмірала Роберта Карні (1895–1990), який керував військово-морськими операціями ВМС США за часів президентства Ейзенхауера. Корабель здатний виконувати різноманітні завдання завдяки своєму потужному та збалансованому озброєнню, яке керується єдиною системою «Іджис». Будівництво корабля відбувалося на верфі Bath Iron Works у місті Бат, штат Мен. Закладання кіля корабля відбулося 3 серпня 1993 року. Корабель спустили зі стапеля 23 липня 1994 року, він увійшов до складу Атлантичного флоту 13 квітня 1996 року в Мейпорті, штат Флорида. На сьогодні корабель входить до складу 24-ї ескадри есмінців військово-морської бази Мейпорт.

Руйнуємо стереотипи

Як повідомляє електронне видання NATO Review, нині в збройних силах країн Організації Північноатлантичного договору понад 280 тис. жінок. Найбільше їх в армії Сполучених Штатів (14%), Канади (11,4%) та Великої Британії (9%)

Море, мабуть, є однією з останніх фортець, яка ще повністю не підкорилася жінкам. Наприклад, на кораблях Королівського флоту Великої Британії жінки служать із 1990 року. 2010-го US Navy (військово-морські сили США), а потім і Royal Navy дозволили жінкам служити на атомних підводних човнах. Раніше це було заборонено через медичні протипоказання. 2016 року найпрестижнішу Військову академію Сполучених Штатів Америки (Вест-Пойнт) уперше в історії навчального закладу очолила жінка — ветеран війни в Іраку та Афганістані, бригадний генерал Діана Голланд. Щоправда, на посаді коменданта кадетського корпусу (Commandant in the Corps of Cadets) недавно її замінив інший бригадний генерал армії США — Стів Джилланд. Певні обмеження для жінок серед військових спеціальностей в арміях країн Альянсу існують, утім, більшість посад усе ж є відкритими для них.

Підготував Олександр ЗАВТОНОВ

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?