На Чернігівщині зміцнили українсько-кримськотатарську дружбу

На Чернігівщині діє товариство українсько-кримськотатарської дружби «Бірлік».

Товариство українсько-кримськотатарської дружби “Бірлік” (єдність) нещодавно зареєстроване в Ічнянському районі Чернігівської області. Його ініціатором і керівником став патріот і громадський діяч, голова ГО «Підприємець Ічнянщини», власник кінного театру і відомої не лише в області садиби «зеленого» туризму Соколиний Хутір Микола Череп.

З цієї нагоди минулого тижня в Києві відбулася прес-конференція, участь у якій, крім засновника товариства, взяли: голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров, радниця Міністра інформаційної політики Юлія Каздобіна, координатор Таврійської гуманітарної платформи, кандидат історичних наук Андрій Іванець. Назва прес-конференції звучала так: «Регіональна ініціатива солідарності з кримськотатарським народом: утворення Ічнянського районного товариства українсько-кримськотатарської дружби «Бірлік» на Чернігівщині».

На початок вересня районне товариство «Бірлік» нараховувало вже близько сотні людей. Особливу увагу тут приділяють вивченню історії Конотопської битви (7 – 9 липня 1659 р.), яка відбулася в ході російсько-української війни 1658-59 років. Тоді перемогу над Московією український гетьман Іван Виговський здобув у союзі з кримським ханом Гіреєм Мехметом.

Як вважає Микола Череп, за роки незалежності Україна не змогла належним чином оцінити значення цієї важливої для української держави битви, 360-а річниця якої відзначатиметься менше ніж через два роки. «Ми вирішили вшанувати пам’ять про цю битву і провести урочистості на досить серйозному рівні – із залученням і держави, і громадськості, і всіх тих, хто небайдужий до історії України”, – зазначив голова товариства українсько-кримськотатарської дружби «Бірлік».

Також громадський діяч розповів: «Я почав працювати з молоддю, організовувати походи і реконструкції пластунів, кінників, створено власний кінний театр. Ми серйозно займаємося реконструкцією деяких періодів української історії, таких як Запорізька Січ і Кубанське Військо. Все це – можливість у тісній співпраці з істориками прищепити молодому поколінню правильне розуміння патріотизму».

Як символ співпраці українців і кримських татар, на прес-конференції в Укрінформі були представлені символічні монети, на яких зображені український тризуб і кримськотатарська тамга. «Об’єднання українського тризуба і кримськотатарської тамги дуже важливе як символ відродження козацької культури та історії України разом із тими, хто бореться за відродження кримськотатарського народу», – пояснив Микола Череп. Він вручив сувенірні монети й відповідні сертифікати голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову і координатору організації Таврійська гуманітарна платформа, історику Андрію Іванцю як однодумцям і сподвижникам, які допомагали у створенні товариства «Бірлік».

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров наголосив на важливості роботи товариства у зміцненні українського суспільства і взаємодовіри між народами, високо оцінив ініціативу і подякував Миколі Черепу і його однодумцям за роботу названої громадської організації.

Нагадаю, що 26 липня цього року в рамках відзначення 358-ї річниці перемоги в Конотопській битві у селі Крупичполе на Ічнянщині було встановлено пам’ятну дошку на камені. Делегація кримськотатарських і українських вчених і членів Меджлісу кримськотатарського народу відвідала кілька поселень Ічнянського району і взяла участь в урочистостях.

У складі делегації були: директор агентства «Кримські новини» Гаяна Юксель, директор БО Фонд «Крим» Різа Шевкієв і голова Кримськотатарського ресурсного центру Ескендер Барієв, історики Гульнара Бекірова та Андрій Іванець.

Пам’ятник має велике історичне значення. На місці сучасного села Крупичполе у липні 1659 року відбулася зустріч двох потужних армій – військ українського гетьмана Івана Виговського і кримськотатарського хана Мохаммеда Гірея IV Софу. Саме звідси міцний українсько-кримськотатарський військовий союз рушив на легендарну Конотопську битву, де пліч-о-пліч два народи воювали з московським агресором.

Проект пам’ятного каменю був реалізований місцевими активістами, Меджлісом кримськотатарського народу і підтриманий керівництвом Ічнянського району. Цей камінь є першим на материковій Україні пам’ятником, присвяченим воїнам Кримського ханства та їх українським союзникам.

Любов Потапенко

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?