Мезинський національний природний парк є визнаним оазисом біорізноманіття

Сьогодні Мезинський національний природний парк, що розташований на території Коропського району Чернігівської області є всебічно визнаним оазисом біорізноманіття, осередком розвитку науково-дослідної, еколого-освітньої, рекреаційно-туристичної діяльності, перлиною Новгород-Сіверського Полісся. Все частіше виступає центром уваги наукових експедицій, міжнародних конференцій (8 у І пол. 2017 р.) щодо вивчення і збереження природної та історико-культурної спадщини Подесення.

Рідкісний склад флори і фауни (84 види тварин та 17 видів рослин занесених до Червоної книги України) свідчить про досить високий статус цієї території, важливої для збереження біорізноманіття Полісся.

У 2017 р. науково-дослідну роботу продовжено за напрямами: ботаніка, ентомологія, хіроптерофауна та фауна дрібних тварин, палеогеографія, археологія, етнологія. Напрацьовано геоінформаційну базу (карти і картосхеми досліджень).

В період травень-червень у рамках науково-освітньої співпраці з Чернігівським НПУ імені Т.Г. Шевченка на території Мезинського НПП проведено 4 польові практики зі студентами хіміко-біологічного факультету з фізичної географії, зоології, ландшафтної екології, ботаніки.

У візит-центрі Мезинського НПП проводяться семінари, заняття з учнівською і студентською молоддю, перегляд презентаційних матеріалів з рекреантами про Мезинський НПП та ПЗФ України. 14 екологічних та природоохоронних заходів (акцій, конкурсів, свят) відбулося з учнями місцевих шкіл. Практикуються нові форми роботи з відвідувачами «Діалог на тему» та майстер-класи. Для прикладу, з кінця травня в Мезинському НПП стартувала цікава акція «Зелена аптека». Відвідувачам та жителям території нацпарку пропонуються виходи в природу з майтер-класом по вивченню і заготівлі лікарських трав. Супроводжується захід куштуванням чаїв з попередньо заготовлених сумішей.

З пізнавальною метою організовані групи учнів пришкільних таборів (317 чол.) 8-ми шкіл Коропського району провели день активного відпочинку в Мезинському НПП. Були школярі й із сусіднього Сосницького району (Авдіївка, Хлоп'яники), а також із міст Бахмач, Мена, Кролевець.

Виходячи із завдань, забезпечити масовий відпочинок населення, враховуючи значний рекреаційний потенціал природних ландшафтів Мезинського НПП, розробляється система заходів з впорядкування та благоустрою його території. Є можливість довгострокового розміщення в кімнатах відпочинку нацпарку (загалом 21 ліжко-місце).

Не втрачають популярності у відвідувачів Мезинський археологічний музей (за півріччя відвідало понад 1,5 тис. чол.) та екологічні стежки територією нацпарку. Родзинкою цього туристичного сезону стала промаркована у квітні нова екологічна стежка «Дивосвіт природи краю, де ходили мамонти». Вже за І півріччя 2017 р. нею пройшлася 31 група (491 відвідувач НПП).

Матеріали з фонду Мезинського музею стають основою виконання наукових праць. Так, у березні 2017 р. з метою збору матеріалів для роботи над науковою темою «Проблема стилю в українській кераміці» працювала Сержант Л.В., науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України.

Приймаємо участь і у виставках, зокрема 2-3 червня Чернігівщина туристична була представлена загальним стендом про туристичний потенціал області та окремими мініекспозиціями, присвяченими Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» та Мезинському національному природному парку на виставці «Харківщина: туристичні відкриття», що проводилась у м. Харків.

Допомагає створювати позитивний імідж установи активна робота в соціальних мережах Facebook, Googlе+ та офіційний сайт НПП. Гарні партнерські стосунки склалися із ЗМІ: Деснянська правда, Спецкор, Біла хата, Суспільний кореспондент, Нові горизонти.

Фотосвітлини Мезинського НПП стають найкращими фотографіями з Чернігівщини в інтернет-проектах природоохоронних територій світу.

Також Мезинський НПП включений до різних туристичних порталів, зокрема цього року – це «Zruchno.Travel», «Tripadvisor.com».

Взагалі ж, позитивна динаміка розвитку Мезинського НПП, як і регіону вцілому, напряму залежить від сьогоднішньої спільної роботи працівників парку, місцевої влади, населення.

Вже завдяки зусиллям фахівців, науковців та природоохоронної громадськості в Україні збережено 8245 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 4,31 млн. га, що становить 6,6 % території країни, у якого 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 49 національних природних парків, 3167 заказників, 3441 пам’ятка природи, 81 регіональний ландшафтний парк, 812 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 57 дендропарків та 572 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва. Мезинський національний природний парк входить у десятку найбільших парків України.

З 2009 р. 7 липня визначено Днем професійного свята працівників природно-заповідної справи
З цієї нагоди вітаю колег, працівників Мезинського НПП, Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації, Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, Ічнянського НПП, КЗ РЛП «Ялівщина» та «Ніжинський», ГО ЕКО «Міжрічинська пуща», Чернігівського НПУ імені Т.Г. Шевченка та Чернігівського обласного управління лісового і мисливського господарства. Зичу всім міцного здоров’я, сили, незгасної енергії та невтомності в повсякденній відповідальній справі – охороні навколишнього природного середовища та підвищення рівня екологічної освіти й культури населення.

Ніна Симоненко, в.о. директора Мезинського Національного природного парку

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?