Іван Франко на Чернігівщині

Здавалося, український поет, мислитель, філософ Іван Франко не має стосунку до нашого поліського містечка — Корюківка. Не народився, не перебував, не працював… Але… Є вулиця у Корюківці Івана Франка. І заслужено…

До Корюківки зі Львова завітав Ігор Медвідь — кандидат історичних наук (Український Католицький Університет), старший науковий співробітник Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка.

Пан Ігор розказав про феномен постаті Івана Франка, особливість останнього десятиліття його творчості, та його особистий шлях від малого Мирона до українського Мойсея-Франка.

Іван Франко є тою людиною, який створив національну українську теперішню мегакультуру І якби не Франко, не було б наступного покоління національного Ренесансу початку ХХ століття, українського спротиву 30 – 50-х років, шестидесятників, дисидентів, правозахисників. Саме Іван Франко разом із Тарасом Шевченком, Лесею Українкою стали одними із символів Революції Гідності.

Українські культура, мистецтво, відроджений кінематограф зараз диктують напрямки розвитку української нації. Початок же покладений, українськими митцями XVIII – XIX століть продовжив син коваля Якова, Іван-Мирон Франко.

Література як для дітей, так і для дорослих, різних стилів і родів, політика, літературознавство, економіка, є – напрямки, у яких працював Іван Франко. На жаль , у більшості своїй творчий доробок українського генія залишається актуальною й донині. Саме творчість таких велетів України як Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Василя Симоненка, Василя Стуса і сформувала національну самосвідомість теперішніх українців.

Згадаймо, на перший погляд, дитячий твір Івана Франка “Лис Микита”, у якому описані такі негативні моменти й сьогодення, як корупція, хабарництво, надуживання владою. А що вже казати про повний доробок. Неповне зібрання Івана Франка, видане ще за часів УРСР, складає п’ятдесят томів. За попередніми даними учених-франкознавців, Іван Якович написав біля ста томів праць з різних галузей суспільної думки.

Ігор Медвідь зупинився й на особистому житті митця. Навіть одруження з Ольгою Хоружинською переслідувало таку річ, як об’єднання України.

Дівчину, яку обрав Франко була родом з Харківщини. Бо й донині, уже у ХХІ столітті маємо таке роз’єднання, котре провокують сусіди-недоброзичливці. Особливо українське роз’єднання пропагується в Росії й Угорщині. Іван та Ольга виростили четверо дітей. Разом з тим Іван Якович мав величезний успіх серед жінок, як до одруження так і після. Про що свідчить його поетична збірка “Зів’яле листя”, зокрема вірш “Тричі мені являлась любов”. Хоча, за словами Ігоря Медвідя, тема “Іван Франко й жінки” у нього досить велика. Вистачило б не на одну лекцію.

Ігор Медвідь торкнувся й питання стосунку українського генія з Церквою.

Іван Франко був віруючою людиною й мав прекрасні стосунки з главою Української Греко-Католицької Церкви Андреєм Шептицьким. Після повернення владики з російського ув’язнення у 1918 році за Іваном Франком, за наполяганням дружини Ольги, була відправлена панахида. Свідчать про дружні стосунки греко-католицького ієрарха і письменника, й подаровані книги патріарху Андрею. А з боку владики – підписана ним візитівка.

Іван Франко був не тільки науковцем, а й рибалкою й грибником. Його вважали на той час найпершим українським туристом, мандрівником.

Зустріч з науковцем Українського Католицького Університету тривала майже три години, про що відзначив керівник Корюківської міської молодіжної організації “Альтернатива” Володимир Онищук. Саме Корюківська “Альтернатива” й стала ініціатором й організатором зустрічі. Такого Володимир Онищук не пам’ятає.

Зустріч проходила у суботу, коли все українство вшановувало жертв геноциду української нації, Голодомору. І уже традиційно у читальній залі Корюківської центральної районної бібліотеки. Для пана Ігоря Медвідя наше містечко не є чужим, бо в ньому мешкають родичі – подружжя Сергій та Вікторія Милейки. У соціальній мережі facebook пан Ігор подякував корюківчанам за гостину в нашому поліському містечку й запросив до Львова, у Дім Франка.

Віктор Татарин

Світлини Корюківської центральної районної бібліотеки

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?