Інноваційний бізнес-акселератор стартував у Чернігові

Хороша новина. Агенція регіонального розвитку Чернігівської області створена, як відомо, минулого року. Її засновники – облдержадміністрація, обласна рада, Чернігівська торгово-промислова палата, Чернігівський національний технологічний університет і регіональне відділення Національного олімпійського комітету України.

А в липні Агенція оголосила архітектурний конкурс щодо приміщення для Інноваційного бізнес-акселератора, який розміститься на другому поверсі в старовинній історичній будівлі у Чернігові – на вулиці Преображенська, №12, поблизу колишнього кафе «Казка», неподалік від Валу. Саме там і розташується обласний осередок креативності та інновацій. Але поки що у цьому будинку відремонтовано лише третій поверх, де й знаходиться Агенція.

За одноголосним рішенням засновників переможцем цього конкурсу став відомий український архітектор, киянин Костянтин Нагорний, що днями презентував свій чудовий проект у Чернігівській торгово-промисловій палаті.

Отож пропонуємо увазі читачів міркування учасників цього поважного зібрання.

Президент Чернігівської регіональної торгово-промислової палати Костянтин Іванов:

– Інноваційні бізнес-акселератори успішно діють у багатьох державах, практично в кожному місті Євросоюзу та США. Це – такий всесвітній тренд. Агенція регіонального розвитку – це недержавна організація, але наближена до тих, хто приймає рішення в регіоні. І вона сприяє соціально-економічному розвитку. А бізнес-акселератор планується як постійний, важливий проект Агенції, спрямований на активну підтримку інноваційного розвитку та прогресивних, креативних стартап-компаній (це нещодавно створені компанії, які будують свій бізнес на основі інновацій та ще не вийшли на ринок чи тільки-но почали виходити й володіють обмеженими ресурсами – С. Д.). Тобто це буде таке місце, куди за рішенням великого журі заходитимуть команди новостворених компаній, які запропонують нашій Чернігівщині, Україні і світу ефективні інноваційні рішення.

І це може бути не лише сфера IT-технологій, то – надто вузьке поняття. Ні, йдеться про різні галузі економіки. Водночас це – й соціальний проект за участю бізнесу. Ми підтримуватимемо такі перспективні команди, надамо їм приміщення та всі необхідні методичні матеріали. Наприклад, я був у такому центрі у Детройті, в США, і бачив, як усе це працює – за участю провідних університетів, влади, бізнесу, різних організацій, що мають відношення до соціально-економічного розвитку.

До речі, у нас, на Чернігівщині, вже є підприємства, які конкурують на глобальний ринках. Є досвід, тож кожна команда бізнес-акселератора матиме наставників, які сприятимуть, щоб ці ідеї були максимально реалізовані. І це працює, як конвеєр. Можливо, то буде двічі на рік, коли в світ виходитимуть такі колективи. І, звісно, ми не гнатимемося за сотнями й тисячами. Нехай їх буде п’ять – за півроку. Повірте мені, це – немало!

Директор Агенції регіонального розвитку Чернігівської області Сергій Хоботня:

– Ідея бізнес-акселератора виникла в контексті того, що відбувається в Україні та світі. В фокусі – питання підтримки інновацій та стартапів і розуміння їх важливості та перспектив. В обласному бюджеті виділено мільйон гривень на ремонт приміщення для нашого бізнес-акселератора. Звісно, цих грошей недостатньо, однак ми плануємо залучити кошти бізнесу, виходячи з того, що це значною мірою соціальний проект . Переконаний, що така ідея знайде позитивну підтримку, й ми створимо справді потужний, креативний та інтелектуальний майданчик, який стане гордістю Чернігівщини.

В рамках проекту планується оголосити конкурс для стартап-команд, і переможці матимуть змогу зайняти місця в цьому майданчику та отримають підтримку від найпрогресивніших людей нашого регіону. Тому й акселератор – як концентрована й високоефективна підтримка! І ми зможемо буквально через рік говорити, що цей бізнес-акселератор стартував і дає свої позитивні результати. Наголошую, що люди, котрі отримають нашу підтримку, повинні працювати на Чернігівщині. Це буде наша умова, щоб вони реєструвалися, як платники податків і мали юридичну адресу в Чернігівській області. Тобто ми це робимо для самих себе, для нашого регіону.

Є світовий досвід, коли команда, яка заходить до такого майданчика, віддає 25 відсотків своєї власності, свого статутного капіталу. І це є певною економічною моделлю, адже ті відсотки повертаються в бізнес-акселератор, їх викупають або самі засновники, або стратегічний інвестор. Бо, підбираючи перспективні команди, ми підшукуватимемо їм стратегічного інвестора, який міг би надати фінансову підтримку. І таким чином, наш бізнес-акселератор виводитиме ці колективи на рівень інвестиційної привабливості, й водночас проект буде взаємовигідним та самоокупним.

Архітектор Костянтин Нагорний, переможець конкурсу:

– Взагалі, про цей архітектурний конкурс я дізнався з Інтернету, й мені стало по-справжньому цікаво, захотілося придумати щось оригінальне, проте без пафосу та гламуру. Це має бути поєднання історії (адже будівлі – понад сто років) і сучасності. Щоб людям, які тут працюватимуть, було комфортно. І ті, хто приходитимуть сюди, відчували особливу атмосферу цього місця. Як на мене, такий проект – дуже привабливий! Він – економічний та соціальний, спрямований на розвиток і покращення ситуації, на дієву підтримку молодих і креативних, небайдужих, амбітних людей, які не шукатимуть щастя деінде, а мешкатимуть і трудитимуться тут, на благо свого рідного краю та України. Я – киянин, однак дуже люблю Чернігів. Тут я намалював понад 120 своїх графічних робіт. Тож щиро радію, що мій проект буде реалізовано.

В. о. голови облдержадміністрації, голова ради засновників Агенції регіонального розвитку Юлія Свириденко:

– Сподіваюся, що приміщення на Преображенській, 12 стане центром бізнесу Чернігівщини. Ця ідея виникла в рамках нашої довгострокової стратегії залучення інвестицій і втілення інноваційних проектів в області. Думаю, виділених коштів обласного бюджету на реалізацію такого задуму не вистачить, але це не критично, бо у цього проекту є всі шанси стати дійсно об’єднавчим – і для бізнес-спільноти, і для громадських організацій, і для державного сектору. Якщо ми всі паритетно візьмемо участь у реалізації важливого проекту, то й матимемо шанси на успіх, на перспективний розвиток території. Адже, якщо ти працюєш і бачиш, що за парканом, довкола, – суцільний безлад, це негативно впливає на роботу, на імідж, навіть фінансову капіталізацію компанії. І навпаки, коли регіон – інвестиційно привабливий, коли збільшуються інвестиції та експорт, і всі чинники свідчать про активне, стабільне ділове середовище, твій бізнес автоматично зростає. Тобто у нашої бізнес-спільноти є пряма зацікавленість для участі в цьому проекті. І дуже важливо, що таким чином ми спробуємо призупинити той відтік енергійних людей, висококваліфікованих фахівців із нашого регіону. Це – наша патріотична позиція.

Перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук:

– Взагалі, сприяння бізнесу – це завдання влади. Чим ефективніше у нас працюватиме бізнес, тим краще житимуть люди. Тому це дуже важливе питання – створення дійсно сприятливого бізнес-середовища. Я вважаю, що це – дуже гарний, перспективний проект, який має всі шанси бути успішно реалізованим. Головне, розпочати, зробити перші кроки, а вже далі залучати кошти. Тому я, безперечно, підтримуватиму такий проект. До речі, можна запропонувати переможцеві нашого архітектурного конкурсу потрудитися і над більшою привабливістю та ошатністю колишнього кінотеатру ім. Щорса, котрий знаходиться в центрі міста, але зараз не повною мірою використовує свій потенціал. Ми проводимо там виставки, проте нам необхідний сучасний, креативний простір, і потрібен такий архітектор, який по-новому погляне на це приміщення.

Ректор Чернігівського національного технологічного університету, доктор економічних наук, професор Сергій Шкарлет:

– Хочу, перш за все, подякувати архітектору Костянтину Нагорному за такий цікавий і красивий проект. Відчувається, що у Вас є смак та відчуття сучасних тенденцій. Мені з першого погляду цей проект дуже сподобався! Щиро дякую директору Агенції регіонального розвитку Чернігівської області Сергію Хоботні, який вдихнув нове життя у цю діяльність. Є перспективи, і мені дуже приємно, що всі засновники одностайно підтримали рішення щодо переможця архітектурного конкурсу, схвалили ідею бізнес-акселератора в Чернігові. І така дружна підтримка різних гілок – законодавчої, виконавчої, бізнесової та наукової еліти регіону, звісно, дасть свої позитивні результати.

Сергій Дзюба

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?