Індексація грошового забезпечення військовослужбовцям

На сьогоднішній день трапляються випадки, коли особам, які проходять військову службу за контрактом не нараховується та не виплачується індексація грошового забезпечення.

Що робити у такій ситуації? Детальніше про це розповість заступник начальника відділу правопросвітництва Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ярослав Хоменко (на фото).

Наведу спочатку такий приклад. До Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся клієнт який належав до категорії учасників бойових дій з питанням щодо зобов’язання військової частини нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення.

Клієнт проходив службу в одній із військових частин м. Чернігова та був звільнений у запас у зв’язку із закінченням строку контракту. За час служби клієнту тривалий час не нараховувалася та не виплачувалася індексація грошового забезпечення.

Я, як представник Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, зустрівся з клієнтом, дослідив обставини справи та склав позовну заяву про визнання дій протиправними в частині невиплати індексації грошового забезпечення.

У зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі – Закон № 1282-ХІІ). Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Отже, врахувавши всі обставини справи, Чернігівський окружний адміністративний суд вирішив задовольнити вимоги клієнта до військової частини в повному обсязі.

Додам, що за отриманням консультації та захистом своїх прав можна звернутись до Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: 14005, м. Чернігів, пр-кт Миру, буд. 49-а, офіс 709, телефон: (0462) 77-51-68. Також, з метою підвищення правової свідомості українців та інформування громадян щодо механізмів захисту їхніх прав у повсякденному житті у правовий спосіб нині діє загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», на виконання якого фахівці готові почути і допомогти кожному.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Ярослав Хоменко

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?