Голови громад Чернігівщини проти такої децентралізації

27 грудня Президент подав до Верховної Ради вже оновлений текст проекту Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598 на заміну розкритикованого тексту цього документу від 13 грудня.

Редакція не завжди поділяє думку авторів публікацій у нашому виданні.
Однак і нова редакція не виправила ключових зауважень. До того ж і при нинішній підготовці документу не запитали думку експертів асоціацій, науковців, представників місцевого самоврядування, які переконують, що пропоновані зміни до Конституції не відповідають Європейській хартії місцевого самоврядування.

«Конституцією України проєкт передбачає звуження статусу органів місцевого самоврядування та містить ознаки централізації влади, надмірно розширює контрольні повноваження держави в особі префектів та Президента України. Реформа децентралізації вбачала в собі наближення повноважень жителям громад, щоб наші села розвивалися, а не занепадали», — Марина Вірко, голова Плисківської ОТГ.

Окремі кроки центральної влади свідчать про згортання децентралізації. У цьому занепокоєні керівники місцевих об’єднаних територіальних громад.

«Запропоновані зміни до Конституції по суті створюють авторитарну державу. Префект отримає надзвичайні повноваження тиску на місцеве самоврядування і при цьому він не нестиме за це відповідальність. По суті центральна влада зможе всі «незручні» місцеві ради змінювати на своїх призначенців. Також скасовується обов’язок держави в повному обсязі фінансувати делеговані місцевому самоврядуванню повноваження. Вони і сьогодні недофінансовуються в повній мірі, а пропонується цю норму взагалі прибрати. На виході ми матимемо знекровлені місцеві бюджети і згортання децентралізації. Незрозуміло чим має займатися окружна рада, якщо всі функції передані на громади. Є ймовірність що новоутворені громади перетворяться на «великі сільради» зразка 2014 року і у них не буде ні ресурсу, ні повноважень», — Ратан Ахмедов, голова Корюківської ОТГ.

Асоціація міст України звернулася до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, голів депутатських фракцій та груп, парламентських Комітетів з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, з питань правової політики, з питань антикорупційної політики, з питань інтеграції України з Європейським Союзом, з питань бюджету з листом, у якому заявила, що не підтримує  проєкт Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598 від 27 грудня 2019 року.

«Це повне згортання децентралізації і прямий шлях до узурпації влади. Ні до чого доброго це не призведе. Люди вже ковтнули свіжого повітря, побачили що можна жити трошки по-іншому. Велика помилка надати необмежені права префектам. По суті, це конфлікт між обраними та призначеними, а ми знаємо кого, як правило, призначають – зовсім не того хто користується повагою серед людей і кого можуть обрати!», — Олег Бондаренко, голова Новгород-Сіверської ОТГ.

Основа економічно заможної і сильної країни в самодостатності громад, впевнені керівники ОТГ.

«У центральної влади завжди була і буде спокуса сконцентрувати в своїх руках якомога більше ресурсів і повноважень. Але це вже було в радянському союзі, з пережитками радянщини має покінчити реформа децентралізації. Місцеве самоврядування – основа сильної країни. Місцеве самоврядування є партнером, а не ворогом центральної влади. Зрештою, місцеве самоврядування також обирається народом на демократичних виборах і цей вибір людей потрібно поважати, подобається він комусь чи ні, але це демократія», – Ратан Ахмедов, голова Корюківської ОТГ.

Відтак, Асоціація міст України закликає сприяти відхиленню законопроєкту №2598. Це дозволить провести належне обговорення таких змін для знаходження порозуміння та вироблення компромісу. Асоціація міст України висловила готовність докласти максимальних зусиль до цієї роботи.

Офіс реформ при Чернігівському РВ Асоціації міст України

В контексті:
 Законопроектом передбачається введення владної посади — префекта. Натомість перестануть існувати обласні та районні державні адміністрації. У префектів буде свій апарат, юридичний та організаційний відділи. У Польщі, наприклад, на воєводство штат таких працівників сягає 30-40 людей. Префекта призначатиме Президент. Так само, як сьогодні голову облдержадміністрації.

У префектів залишається функція наглядати за законністю та дотриманням Конституції місцевими органами влади, хоча їх функції будуть обмежені. Але всі рішення, де є порушення, префект може призупинити. І одночасно передавати цю справу до суду.  Там уже мають довести або не довести незаконність прийнятого рішення. Тобто, префекти контролюватимуть усі рухи органів місцевого самоврядування.

Передбачається, що заробітна платня у префекта становитиме три тисячі євро. Як повідомлялося раніше, влада сподівається, що на перших порах фінансами допомагатиме Євросоюз.

За діями самого префекта, аби він не став таким собі місцевим «царьком», «слідкуватиме» НАБУ (Національне антикорупційне бюро України), НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції) та інші. Крім того, префекти щорічно звітуватимуть Президенту та Уряду.

А щоб не виникало у префектів «корупційних» спокус, вони працюватимуть поки що на одному місці лише три роки. А далі — переведення в іншу область. Буде відбуватись постійна рокіровка префектів за місцем роботи. Так сподіваються уникнути корупційних схем.

Префект повинен бути безпартійним. У нього має бути освіта не нижче магістра державного управління. Також повинен бути досвід роботи на керівних посадах не менше п’яти років.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?