Фахівець розповів про нову модель ринку електроенергії

1 липня в Україні запрацював новий оптовий ринок електроенергії. Попри побоювання та пропозиції перенести запуск на три місяці через недостатню підготовку, перший день роботи ринку виявився успішним.

Про те, як працює нова модель ринку електроенергії, розповів читачам видання Суспільний кореспондент Роман Ніцович, керівник програм аналітичного центру DiXi Group.

Нова модель енергоринку передбачає перехід від єдиного покупця до конкурентного механізму. Раніше продаж електроенергії відбувався виключно через держпідприємство «Енергоринок», тепер трейдери зможуть купувати напряму у виробника за двосторонніми угодами.

Треба враховувати, що наразі енергоринок працює в дещо обмеженому режимі. Однією з головних цілей його запуску було створення вільної конкуренції між гравцями ринку, і саме ця функція поки не реалізована повноцінно — можливість підвищення ціни на електроенергію для населення заблоковано механізмом публічних зобов’язань.

За якими цінами продавали

Граничні ціни, встановлені зараз на оптовому ринку електроенергії — 2048,23 гривень за мегават у годину в періоди максимального навантаження, з восьмої ранку до 11 вечора, та 959,12 гривень за мегават у годину в період мінімального навантаження. Ці ціни зафіксовано на час перехідного періоду, який триватиме дев’ять місяців. По факту у перший день роботи ціни на оптовому ринку були нижчими за встановлену межу — 1900-2020 та 894-949 гривень за мегават у годину відповідно. Це хороший сигнал, який показує життєздатність нової моделі.

Технічна сторона

Загалом запуск пройшов без ексцесів та серйозних відключень, а наявні технічні проблеми вдалося ліквідувати досить оперативно. Так, близько обіду 1 липня мала місце зупинка платформи, що відповідала за забезпечення торгів, але вже за дві години роботу системи відновили. Проте для того, щоб зробити однозначні висновки роботи нової моделі ринку електроенергії, треба почекати до кінця місяця.

Менше боргів

На мою думку, головна перевага нової моделі ринку полягає в тому, що вона генерує менше боргів. Питання ведення комерційного обліку та розрахунків — одне з ключових питань на порядку денному енергоринку. Щоб ринок працював, дуже важлива повноцінна оплата і від споживачів, і від трейдерів, і для державних підприємств. У попередній моделі доводилося кожного місяця визначати алгоритми розрахунків, щоб платежі проходили без проблем, і це створювало додаткові затримки і сприяло накопиченню боргів.

Перехід до добового балансування у новій моделі пришвидшить розрахунки та зробить їх більш прозорими.

Конкурентні ціни та захист побутових споживачів

У попередній моделі такі виробники, як Енергоатом і Укргідроенерго, взагалі не мали можливості продавати енергію за конкурентною ціною. Зараз така можливість у них хоча б частково з’явилася, хоча уряд і затвердив механізм публічних спеціальних зобов’язань, які запобігатимуть зростанню цін на електроенергію для населення. За підсумками першого дня торгів для Енергоатому ціна виросла на 35% – до 75 копійок за кіловат у годину, а для Укргідроэнерго – на 47%, до 110 копійок за кіловат у годину.

Якщо говорити про недоліки нової моделі, то велика сума видатків на купівлю електроенергії за зеленим тарифом відчутно підвищує ціни для непобутових споживачів. Також, якщо ми справді хочемо говорити про вільну конкуренцію на ринку електроенергії, від обмежень, що запобігають зростанню цін для населення, з часом доведеться відмовитися. Наразі ціни на електроенергію для населення не змінилися.

Підготовлено VoxUkraine, спеціально для видання Суспільний кореспондент

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?