Чи затоплять цього року заплавні території Дніпро та Десна?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAПро стан гідрометеорологічних умов на формування весняного водопілля цього року та щодо прогнозу його основних характеристик в басейнах річок Дніпро та Десна ми попросили розповісти фахівця Руслана Овсєєнка – начальника Чернігівського обласного центру з гідрометеорології.

– Щоб відповісти на це запитання, необхідно, перш за все, визначити основні аспекти погодних умов зимового періоду, який безумовно впливає на стан весняного водопілля.

Отже, зимовий період 2014-2015 року в басейнах річок Дніпра  характеризувався значною мінливістю погодних умов – нестабільним температурним режимом, чергуванням коротких морозних періодів та більш тривалих періодів з відлигами і позитивними температурами повітря.

Протягом зимового періоду в середньому у басейнах річок Дніпра у вигляді снігу та дощу випало 100-120 мм опадів,  що загалом близько до кліматичної норми.

20 лютого здійснився перехід середньодобової температури повітря через 0°, що на 8-13 днів, а у східних та північно-східних районах на 17-21 день раніше середніх багаторічних дат.

Протягом зимового періоду на малих річках у зв’язку з відлигами спостерігались незначні підвищення рівнів води загальною амплітудою 20-40 см. Вода залишалась у межах русел. Скресання льодового покриву на малих річках області відбулося в кінці  лютого.

Станом на 6 березня на малих річках області спостерігаються незначні коливання рівнів води.

На середніх і великих річках області впродовж третьої декади лютого,  у строки на 10-25 днів раніше норми, розпочались весняні процеси:  разом з незначним  підвищенням рівнів води  спостерігалось поступове руйнування слабкого  льодового покриву.

Станом на  6 березня  на ріках Дніпрі, Десні,  Сеймі та Снові лід тане на місці, на окремих ділянках спостерігається слабкий льодохід.

Водність Дніпра, Десни та Сейму на цю дату нижче середньої. Поточні рівні води у створах гідрологічних постів у межах русел.

В басейнах річок Дніпра  ґрунт з осені був недостатньо зволожений,  внаслідок зимових відлиг  відбулося суттєве поповнення  запасів вологи у метровому шарі ґрунту до  середніх багаторічних показників.

Протягом зимового періоду відмічалось відносно  неглибоке промерзання ґрунту та відтавання його верхнього шару під час відлиг з повторним замерзанням.

Станом на 6 березня ґрунт у басейнах річок – талий.

Стійкий сніговий покрив,  який  є  основним чинником весняного стоку,  в басейнах річок Дніпра станом на 6 березня відсутній.        

          Враховуючи гідрометеорологічні умови, що склалися на 6 березня 2015 р., та прогноз погоди на березень можна очікувати, що:

  1. В умовах відсутності зараз основного чинника весняного стоку – снігових запасів – показники і характер гідрологічного режиму річок басейну Дніпра та Десни весною 2015 р. значною мірою визначатимуться ходом температури повітря та випадінням опадів, як твердої, так і рідкої фази.
  2. Максимальні рівні води річок весною очікуються значно нижчими за середні багаторічні показники і  нижчими за минулорічні. Водність   Дніпра, Десни,  Сейму та Снові у березні-травні буде невисокою.
  3. Проходження водопілля не супроводжуватися затопленням заплавних територій.  Водопілля проходитиме у межах  русел річок  без досягнення  небезпечних відміток.
  4. Остаточне руйнування  льодового покриву на р. Дніпрі Десні та Сеймі проходитиме в першій декаді березня. Коливання рівнів води, пов’язані з скресанням льодового покриву, не матимуть негативних наслідків.

 

Руслан ОВСЄЄНКО, спеціально для «Суспільного кореспондента»

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?