Чи можна спилювати сухі дерева в лісі?

Досить часто трапляються випадки, коли працівники відповідних служб складають протоколи щодо притягнення до відповідальності осіб, які в лісі спилюють (вирубують) сухі дерева. 

Отже, чи можна самовільно заготовляти сушняк та повалені дерева в лісі? 

Консультацію з цього питання надає Юлія Стрілець, фахівчиня з державного підприємства «Ніжинський лісгосп».

А як сусідів? Уряд Росії скасував діючу заборону на збір деревних матеріалів в лісових масивах. Минулого року відповідні поправки були внесені до Лісового Кодексу РФ. Згідно з новим законом про збір хмизу, тепер громадяни зможуть вільно збирати в лісі сухі гілки, повалені стовбури дерев і хмиз для своїх потреб. При цьому оформлення дозволу лісгоспу не потрібно. Нові правила використання лісових ресурсів вступили в силу з 1 січня 2019 року.
Питання опалення домівок для українських селян завжди було і лишається актуальним, а заготівля дров – у списку першочергових завдань. Купити їх чи заготовити самостійно – залежить від індивідуальної фінансової спроможності кожної сім’ї. Та якщо з купівлею проблем менше, то для самостійної заготівлі, яка б не суперечила Закону, потрібні спеціальні дозволи.

Просто піти до лісу й напиляти сушняку чи вітровалу не можна, адже згідно лісового кодексу збір мертвих стовбурів дерев або їх частин потребує спеціального документу – лісорубного квитка. Він видається постійними лісокористувачами, в основному це лісогосподарські підприємства. Саме вони мають ліквідувати захаращеність в лісі, адже це робота з підвищеною небезпекою.

Несанкціонована рубка сухостою кваліфікується за ст. 65 Кодексу про адмінправопорушення «Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка»  і карається штрафами. Без спеціального дозволу можна збирати тільки лісову підстилку — листя, хвою, дрібні гілочки, опалу кору та ін.

Звичайно, виникає питання: чому в лісі лежить стільки, здавалося б, нікому не потрібної деревини, яка пропадає, гниє, а простий селянин, якому вона справді необхідна, не може її взяти?

Якщо коротко, то це робити забороняє відповідний закон.

Тож необхідно внести зміни до законодавства. На сьогодні лісогосподарські підприємства не мають права дозволяти населенню самостійно без лісорубного квитка заготовляти дрова (сушняк, вітровал, тощо). Але якщо на законодавчому рівні ці питання певним чином будуть врегульовані, зауважень ні в лісівників, ні в поліції, безумовно, не виникатиме. Це-по,перше.

По-друге, лісозаготівельні роботи належать до робіт з підвищеною небезпекою і несуть пряму загрозу життю людини. Тож хто відповідатиме, якщо раптом при заготівлі трапиться нещасний випадок? Лісник, у зоні діяльності якого відбувалися протиправні дії?

По-третє, не всі громадяни є свідомими, тож дуже часто під виглядом збору сушняку вивозять свіжоспиляні дуби. А тому, все ж таки, певний контроль має бути обов’язковим.

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?