Чи можливий референдум на Донбасі?

Проведення референдуму на Донбасі неможливе, бо протирічить українському законодавству та основним принципам міжнародного права.

Про це в ефірі телеканалу «Еспресо» заявив політик, віце-прем’єр-міністр (2005) Роман Безсмертний, коментуючи появу інформації про те, що нібито Володимир Путін запропонував таку ініціативу на зустрічі з Дональдом Трампом.

«Ні міжнародне право, ні національне право не передбачає ніякого плебісциту, референдуму, прямого волевиявлення, яке стосується відторгнення, поділу території лише тією частиною, про яку йде мова. Сувереном є український народ і тільки весь український народ може приймати рішення щодо якоїсь частини його території», — сказав він.

Безсмертний наголосив, що «ні найбільша, ні найменша територіальна громада, місто чи регіон не можуть диктувати волю українському народу як суверену, навіть якщо вони там мріють щось, бажають і т. д.»

«Територія України є недоторканна. Сувереном є український народ, і тільки він весь, а не його частина, може приймати рішення. Тому це словоблуддя придумується для того, щоб збурювати ситуацію», — зауважив політик.

При цьому він припустив, що подібну інформацію могли запустити навмисне, щоб «просканувати» реакцію на таку ідею. Якщо ж пропозиція про референдум дійсно прозвучала, тоді треба говорити про правову аргументацію.

«Я був присутній під час розмови, коли видатний європейський конституціоналіст пояснював представникам Росії, що це невігластво, пов’язане із так званим референдумом в Криму, не відповідає ні українській Конституції, ні міжнародному праву», — вважає політик.

Безсмертний не виключає, що це була спроба використати як аргумент у розмові з Трампом, який в силу обставин міг і не знати правової відповіді на це питання.

«На цьому будується інформаційний ланцюг тиску на ту чи іншу сторону з одного боку. А з іншого — цим інструментом збурюється політична активність груп в Україні та Росії», — зазначив він.

На його думку, можливо таким референдумом Росія прагне легалізувати ситуацію по Криму, і вирішити питання по Донбасу в потрібний для себе спосіб. Але це кардинально суперечить і національному законодавству, і основоположним міжнародним документам в частині прав людини.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?