Чернігівщина долучилася до конституційних змін

3 березня в Києві відбулися регіональні публічні обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації. Більше 300 учасників — представників влади, громадськості, експертного середовища Київської, Чернігівської, Житомирської, Черкаської та Рівненської областей зібралися, щоб виробити спільні позиції щодо майбутніх конституційних змін.

Відкриті консультації та обговорення організовані за спільною ініціативою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Офісу Президента України, Міністерства розвитку громад та територій України.

Чернігівське регіональне відділення Асоціації міст України представляли: Виконавчий директор Чернігівського РВ АМУ Михайло Литвин, консультант з бюджетних питань Микола Силенко, консультант з юридичних питань Дмитро Іванов, Городнянський мер Андрій Богдан, Сосницький мер Андрій Портний, Носівський мер Володимир Ігнатченко, Бахмацький мер Павло Шимко, Плисківська сільська голова Марина Вірко та Варвинська селищна голова Валентина Саверська-Лихошва.

Бачення АМУ щодо змін до Конституції України в частині децентралізації окреслив Виконавчий директор Київського РВ АМУ Олександр Дехтярчук:

“Перш за все, я хочу подякувати всім, хто долучався до відстоювання позицій місцевого самоврядування, звертаючись і працюючи з народними депутатами, підписуючи звернення. Адже зміни потрібні, проте їх треба напрацьовувати, обговорювати. Бо, як кажуть, Титанік будували професіонали, а Ноєв ковчег – аматори. Сподіваюся, що нас почують”.

Також під час спільного обговорення Виконавчий директор ЧРВ АМУ Михайло Литвин зазначив:

У будь-якому процесі є дві сторони. Це сторона оптимізму, представники якої зібралися сьогодні тут, яка бореться, напрацьовує, обговорює. І сторона песимізму, що знаходиться під куполом. Я би хотів, щоб ця оптимістична сторона зійшлася з песимістичною, щоб ми бачили реалії нашого життя і нашої держави”.

Питання рівнів самоврядування підняв на обговоренні секретар Менської міської ради Юрій Стальниченко:

“Чому за шість років децентралізації на сьогоднішній день держава впевнено нам не сказала, які функції будуть на субрегіональному рівні. Від цього буде залежати, чи треба там органи місцевого самоврядування районного рівня, чи не треба”.

Під час роботи в групах була представлена концепція змін до Конституції від АМУ:

1.        Запровадити дворівневе місцеве самоврядування: 1) первинний рівень – муніципалітет (один або декілька населених пунктів з навколишніми територіями); 2) вторинний рівень – область (спільні питання жителів муніципалітетів області).

2.        Муніципалітети об’єднуються, роз’єднуються, змінюються, перейменовуються за умови підтримки цих питань відповідними муніципальними радами відповідно до закону. Парламент може визнавати муніципалітети з великою чисельністю населення окремими муніципалітетами-областями (наприклад: муніципалітети з населенням понад 700 тисяч жителів, міста Київ та Севастополь).

3.        Необхідно зберегти на рівні муніципалітету модель сильного мера, виборної посадової особи, яка очолює виконавчий орган муніципальної ради та головує на засіданнях відповідної ради.

4.        Жителі кожного муніципалітету повинні обирати своїх депутатів до обласної ради, а муніципальні ради можуть їх відкликати. Найважливіші рішення обласної ради потребують проведення консультацій з муніципальними радами. Рішення обласних рад виконують їх виконавчі органи.

5.        Державну виконавчу владу в АР Крим, областях та повітах здійснюють виключно територіальні представництва органів державної влади. Порядок та способи координації вказаних територіальних представництв визначаються законом.

6.        Компетенція органів місцевого самоврядування й надалі поділяється на власну та делеговану державою. Зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування здійснюється виключно у судовому порядку. Державний нагляд за делегованою державою компетенцією здійснюється територіальними представництвами органів державної влади в порядку та випадках, що визначаються законом.

Переважна більшість учасників з цими пропозиціями погодилась.

По завершенню роботи представники робочої групи обрали делегатів на підсумкову зустріч для обговорення змін у частині децентралізації, що відбудеться в Києві 10 березня 2020 року.

За інформацією Чернігівського РВ АМУ Офісу реформ у Чернігівській області

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?