«Атомну» горілку збираються виробляти під Чорнобилем

Вчені з Британії та України створили експериментальну радіоактивно-безпечну пшеничну горілку «Atomik».

Про це повідомляє Суспільний кореспондент, з посиланням на інформацію Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Команді науковців з Великої Британії та України вдалося виготовити експериментальний радіоактивно безпечний алкоголь з Чорнобильської води та пшениці з використанням традиційної методики «homemade».

У своєму звіті науковці також представили результати дослідницького проекту, який тривав 3 роки і полягав у вивченні міграції радіонуклідів із ґрунтів зони відчуження до сільськогосподарських культур, вирощених на цій території. В експериментальних зразках, вирощених у рамках проекту, вони виявили незначне перевищення допустимої концентрації (20 Бк/кг) стронцію-90. Але оскільки у процесі виготовлення алкоголю кількість «домішок» у зерні зазвичай зменшується, то у готовому напої вони змогли виявити лише природний радіонуклід вуглець-14. Концентрація вуглецю-14 була не більшою, ніж у будь-якому іншому алкогольному напої.

«Для виготовлення експериментальної партії „АТОМІК“ використовувалась вода з Чорнобильських свердловин. Дистильований алкоголь розводили з мінеральною водою з глибокого водоносного шару в місті Чорнобиль, який має схожий хімічний склад з ґрунтовими водами регіону Шампань у Франції. У воді не було виявлено радіоактивного забруднення», – йдеться у тексті повідомлення.

Професор Джим Сміт з Університету Портсмута описує «ATOMIК» як, можливо, найважливішу пляшку алкоголю у світі. У планах дослідників — налагодити виробництво крафтової горілки із зерна, вирощеного у зоні обов’язкового (безумовного) відселення, і повертати 75% прибутку громаді постраждалих від аварії на ЧАЕС регіонів.

«Ми не плануємо вирощувати зерно у зоні відчуження у промислових масштабах, оскільки там зараз заповідник дикої природи. Натомість ми хочемо працювати у зоні обов’язкового відселення, де рівні забруднення значно нижчі і де все ще проживають люди. Ми прагнемо зробити високоцінний продукт для підтримки економічного розвитку цих територій», — зазначає професор Сміт.

Дослідники підкреслюють, що сьогодні багато відселених територій вже можна використовувати для безпечного вирощування сільськогосподарських культур, якщо робити це під радіоекологічним контролем.

«В чергове британські вчені вразили світ унікальним досягненням і довели, що „неможливе стає можливим“. На цей раз у тісній співпраці з українськими науковцями вони продемонстрували, що у чорнобильській зоні можна створити чистий радіаційно безпечний продукт із традиційним смаком. Отже, чорнобильська горілка – це більше не один із міфів, а реальність», – розповів Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

В контексті:

Перевірку води та алкоголю здійснювали фахівці Українського гідрометеорологічного інституту, Університету Саутгемптона, геологічна та екологічна лабораторії Університету Портсмута та незалежна лабораторія з перевірки вин та спиртних напоїв.
 
«АТОМІК» було розроблено в рамках проекту, що фінансується Радою з досліджень природного середовища Британії (NERC) і має на меті з’ясувати, коли і чи можна взагалі почати безпечно використовувати частину покинутих внаслідок аварії на ЧАЕС земель для вирощування сільськогосподарських культур. У рамках проекту відбувається співпраця з урядом України, Державним агентством України з управління зоною відчуження, ДСП «Екоцентр», Українським гідрометеорологічним інститутом, Українським інститутом сільськогосподарської радіології та Інститутом геологічних наук НАНУ. Британськими партнерами проекту є Університет Салфорда та Центр екології та гідрології.

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?