Аналізи і УЗД будуть безкоштовними

У цьому році медичну галузь України чекає масштабна трансформація, в рамках якої стартує впровадження нової моделі фінансування на рівні спеціалізованої допомоги, почнуться зміни в системі екстреної медицини та державних закупівлях ліків і медичних виробів.

«Система охорони здоров’я в Україні десятиліттями недофінансовувалася та не змінювалася, – говорить Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. – Нам ще працювати й працювати, щоб відродити українську медицину. Та ми вже зробили перші кроки, але попереду ще багато роботи».

Медреформа в Україні стартувала в 2018 році з первинної ланки меддопомоги, яку надають сімейні лікарі, терапевти та педіатри. Кожна людина отримала можливість вільно обрати свого лікаря, якому довіряє, незалежно від свого місця проживання чи прописки, та підписати з ним декларацію на обслуговування.

Відтак майже 25 мільйонів українців вже обрали своїх лікарів і підписали з ними декларації. Ті, хто не встиг, зможуть це зробити цього року. Відповідно бюджетні гроші почали надходити до того медзакладу, де працює лікар, якого обрала людина. Це дає змогу збільшити фінансування цих закладів, відтак встановлювати вищу заробітну плату і стимулювати конкуренцію, як між лікарями, так і між закладами, щоб пацієнти отримували належний рівень медичної допомоги.

Корюківський центр первинної медико-санітарної допомоги — перший лікувальний заклад в Чернігівській області, де влітку минулого року запрацювала реформа первинної ланки охорони здоров’я.

«Для лікарів, в першу чергу, змінилась заробітна плата, – говорить головний лікар Корюківського центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Лещенко. – Тобто зарплата виросла в два з половиною рази. Якщо раніше лікарі у нас отримували ну 5 тисяч гривень це найбільше, може 5 з половиною, то зараз отримують від 12 до 16 тисяч, залежно від кількості підписаних декларацій».

Та вже з липня 2019 року бюджетні гроші підуть за пацієнтом на вторинний рівень меддопомоги – до поліклінік, де кожна людина зможе пройти безкоштовно обстеження, здати аналізи, отримати консультацію лікаря-спеціаліста.

Єдина умова для безоплатного отримання цих послуг – мати направлення свого лікаря. Це стосуватиметься понад 80% усіх досліджень. До програми увійдуть 54 медичні послуги: аналізи, інструментальні та ендоскопічні дослідження (разом з ендоскопічним оперуванням). Також УЗД, рентген, мамографію можна буде зробити безкоштовно.

Протягом 2019 року триватиме й реформування екстреної медицини.

Для того, щоб людина була впевнена, що її виклик буде прийнято без затримок, а машина виїде вчасно, Уряд розпочне модернізацію диспетчерських служб.

Реформа екстреної допомоги розпочнеться з Вінницької, Тернопільської, Полтавської, Одеської, Донецької областей та міста Києва. На зміни в цих областях в проекті держбюджету закладено додатково 1 мільярдів гривень.

Трансформація екстреної медичної допомоги передбачає: підвищення кваліфікації бригад до рівня світових стандартів надання екстреної медичної допомоги; підвищення зарплати для фахівців, які пройшли навчання сучасним методикам порятунку життя; новий, сучасний транспорт, оснащений необхідним обладнанням; сучасні диспетчерські служби по всій Україні, об’єднані єдиною електронною системою.

Крім того, втілюватиметься і надалі урядова програма «Доступні ліки».

За цією програмою люди з хронічними захворюваннями можуть їх отримати в аптеці безкоштовно або із невеликою доплатою. До цього переліку входить 260 препаратів від серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та діабету 2 типу, 59 з них – безкоштовні. Загалом 6,6 мільйонів українців регулярно отримують доступні ліки. Уряд працює над тим, щоб розширити перелік таких ліків та максимально спростити процес їх отримання.

Так, вже з квітня 2019 року їх виписуватимуть за електронним рецептом, що дозволить отримати ліки навіть в аптеці іншої області.

Володимир Гройсман також відзначає, що побудова сучасних кардіоцентрів є одним із найважливіших завдань. Так, у 2017-2019 роках Уряд передбачив видатки на 39 нових кардіоцентрів по всій країні. Кожна людина зможе отримати там допомогу цілодобово, а люди з гострим інфарктом міокарду – безкоштовне обстеження та стентування.

Наразі добудовуються нові перинатальні центри, де сотні малюків, що поспішили народитись, отримують шанс на життя. Минулого року було відкрито такий центр у Львові, невдовзі запрацює ще один – у Луцьку.

Минулого року в дитячій лікарні «Охматдит» запустили роботу нового діагностичного корпусу, і вже понад півтори тисячі маленьких пацієнтів пройшли там обстеження та отримали лікування. До кінця цього року буде добудовано другу чергу лікарні. Відтак вдвічі більше дітей зможуть отримати високоспеціалізовану допомогу.

«Я не обіцяю дива всім та одразу, – говорить Володимир Гройсман. – Так не буває. Але я впевнений, поступово ми зможемо зробити життя у нашій країні кращим».

Навігація записів

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?