65 тисяч грн податків сплатить кожен працюючий житель Чернігівщини

Упродовж 2020 року кожен працюючий житель Чернігівщини сплатить 65 тисяч гривень податків. Куди вони йдуть і на що витрачаються? 

14 вересня Кабінет Міністрів України подав до Верховної Ради проєкт бюджету на 2021 рік. В ньому на Чернігівську область вже передбачено 2,5 млрд грн освітньої субвенції та 769 млн грн субвенції на будівництво, реконструкції, ремонт і утримання доріг. У жителів Чернігівщини спитали, чи знають вони звідки беруться ці гроші у бюджеті, і більшість опитаних не змогли дати правильну відповідь.

Соціологічне дослідження, проведене Київським міжнародним інститутом соціології у 2020 році, показує, що у Центральному регіоні, до якого входить Чернігівщина, тільки 30,5 % мешканців знають, що державний бюджет формується передусім з податків громадян; 23 % вважають, що більшу частину бюджету становлять податки з приватних і державних підприємств, а 11 % думають, що це міжнародні позики і фінансові операції НБУ. При цьому 32 % відкрито визнають, що не знають відповіді на це питання.

Велика частина українців переконані, що їхні потреби (освіту, медицину, безпеку, пенсії тощо) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних «державних коштів». Однак насправді всі ці напрями фінансуються за рахунок податків, які сплачують самі громадяни, – це близько 3/4 бюджетних надходжень.

Маючи за мету зробити тему податків простою та цікавою для громадян, дати можливість кожному детально розібратися, куди йдуть його податки, експерти Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна створили калькулятор «Рахунок від держави». Тепер кожен бажаючий може розмістити калькулятор на своєму сайті, щоб дати читачам чи відвідувачам можливість одразу оцінити власний податковий внесок чи ціну окремої статті державних послуг. Посилання ТУТ.

Увівши розмір своєї чистої заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі за рік і яким чином ці гроші буде перерозподілено за різними видатками. Уведені дані є конфіденційними, їх не збирають та ні в який спосіб не обробляють.

Середньостатистичний мешканець Чернігівщини, який працює, у 2020 році матиме середню чисту зарплатню 9 141 грн/місяць, що дорівнює 109 694 грн/рік. Із цієї суми він заплатить 65,4 тис. грн податків і отримає 68,4 тис. грн чистого доходу (якщо скласти ці дві суми, то виходить більше ніж 109,7 тис. грн, але з чистої заробітної плати вже вирахувано податки, які за працівника сплачує роботодавець).

«Перед тим, як виплатити зарплатню, роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші вираховують з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це – податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 72 % розширеного бюджету 20201 (центрального і місцевих бюджетів та бюджет пенсійного фонду), якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д.», – говорить Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна.

Цього року жителі Чернігівщини сплатять 29,3 млрд грн податків.

«Навіть якщо люди розуміють, що наповнюють бюджет своїми податками, більшість із них не орієнтується, який відсоток свого заробітку вони віддають на податки та за що саме вони платять державі», – підкреслює Дмитро Боярчук.

Гроші до бюджету сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава. Основною статтею видатків українського платника податків довгий час є утримання пенсіонерів.

У 2020 році середньостатистичному жителю Чернігівщини утримання пенсіонерів обійдеться в 29,3 тис. грн, або 45 % від сплачених податків.

«Безоплатна» освіта коштуватиме 6,8 тис. грн/рік, а «безоплатна» медицина в середньому – 4,2 тис. грн/рік, що трохи більше, ніж витрати на відсотки, сплачені за державними запозиченнями (3,8 тис. грн) та видатки на правоохоронні органи (4 тис. грн).

Ще цікаві повідомлення

Не бажаєте прокоментувати?